Litvinenko je umro 23. studenoga prošle godine nakon što je otrovan radioaktivnim polonijem-210. U prosincu 2006. istražitelji Scotland Yarda doputovali su u Moskvu kako bi ispitali dvojicu glavnim osumnjičenika u tom slučaju - bivših špijuna, a sada poslovnih ljudi Andreja Lugovoja i Dmitrija Kovtuna.
Ranije ove godine Scotland Yard je predao slučaj Litvinenko britanskom glavnom tužiteljstvu, a rusko tužiteljstvo je pokrenulo svoju vlastitu istragu.
Berezovski je izjavio da su ruski istražitelji prvotno planirali ispitali više od 100 svjedoka, ali da su samo trojica pristala, uključujući njega i Ahmeda Zakajeva koji također živi u egzilu u Londonu.
Berezovski i izaslanik čečenskih pobunjenika Zakajev dobili su politički azil u Britaniji kuda su pobjegli iz Rusije, gdje su traženi pod optužbom za prijevaru, odnosno sudioništvo u terorizmu. Rusko tužiteljstvo opetovano je tražilo od britanskih vlasti njihovo izručenje Rusiji, ali je svaki put takav zahtjev odbijen.
Scotland Yard je osigurao da se ispune uvjeti koje je Berezovski postavio za održavanje razgovora s ruskim istražiteljima, prenosi novinska agencija RIA Novosti.
"Postoje tri uvjeta. Kao prvo, sastanak se neće održati u ruskom veleposlanstvu. Drugo: istražitelji će biti pregledani za slučaj da imaju radioaktivne tvari ili oružje, i kao treće, sastanak će biti transparentan, što znači da će se razgovor snimati na video i da ću po završetku razgovora dobiti kopiju snimke", rekao je Berezovski.
Krajem prošle i početkom ove godine smrt Aleksandra Litvinenka, oštrog kritičara režima ruskog predsjednika Vladimira Putina punila je stranice svjetskih novina i bila udarna tema televizijskih emisija.
Prije smrti, Litvinenko je napisao pismo u kojem je za svoju stradanje optužio Putina i ruske obavještajne službe.
Britanska policija je ustanovila je da se on dvadesetak dana prije nego što je umro sastao sa nekoliko Rusa koji su doputovali u Veliku Britaniju.