Rezultati koji su u srijedu predstavljeni novinarima u Sarajevu odnose se na analizu stanja socijalne isključenosti, kojega se definira kao proces kojim se određene skupine sustavno stavljaju u podređeni i nepovoljan položaj jer ih se diskriminira po različitim osnovama.
Termin "socijalna uključenost" po prvi puta je korišten u preambuli Europske socijalne povelje iz 1989. godine, a njenim izmjenama iz 1996. godine uvršteno je pravo na "zaštitu od siromaštva i socijalne isključenosti".
Voditelj istraživačkog tima UNDP-a Žarko Papić kazao je kako je u BiH najizraženija diskriminacija odnosno socijalno isključivanje po spolnoj i nacionalnoj osnovi, no zapažena je i ozbiljna diskriminacija Roma, starih osoba, djece te pripadnika seksualnih i rodnih manjina za koje se procjenjuje da ih je u BiH najmanje 350 do 400 tisuća.
Pripadnice ženskog dijela populacije u BiH općenito su u nepovoljnijem položaju od muškaraca, bez obzira jesu li zaposlene ili ne, a pripadnicima sva tri konstitutivna naroda na području BiH na nekom dijelu teritorija te zemlja uskraćena su nacionalna prava jer ih se tamo u biti tretira kao pripadnike nacionalnih manjina, pojasnio je Papić.
Stupanj siromaštva u BiH i dalje je iznimno velik i on pogoršava problem socijalne isključenosti.
Prema procjenama za 2006. godinu, na koje se oslanja izvješće UNDP-a, stopa nezaposlenosti u BiH iznosi oko 30 posto.
Papić je upozorio kako petina od procijenjenih 3,6 milijuna stanovnika BiH živi u stanju ekstremnog siromaštva, dok još trećina građana te zemlje spada u kategoriju osoba koje žive ispod granične crte koja označava zonu siromaštva.
Pragom siromaštva u BiH smatraju se mjesečni prihodi po osobi manji od 185 konvertibilnih maraka (oko 90 eura).
Preporuka UNDP-a vlastima BiH je poduzimanje mjera kojima bi se ugroženim društvenim skupinama osigurao posao, kvalitetna socijalna zaštita, odgovarajuće obrazovanje te posebice eliminiranje dječjeg siromaštva, kako bi se spriječilo generacijsko reproduciranje i multipliciranje te pojave.