Tim povodom je predsjednik RS Milan Jelić izjavio novinarima kako su politički predstavnici RS zabrinuti zbog radikaliziranja političkih i međunacionalnih odnosa u BiH, a u povodu presude Međunarodnog suda pravde u Haagu (ICJ) u svezi s tužbom BiH protiv Srbije i Crne Gore za genocid počinjen u prošlome ratu.
"U ime RS još jednom odbacujemo kao zlonamjerne i štetne pokušaje da se nametne kolektivna krivnja i na tako iskrivljenoj slici izazove nasilna i radikalna promjena ustavnog uređenja BiH na štetu RS", izjavio je Jelić novinarima u Banjoj Luci.
Prema agenciji SRNA, koja prenosi integralni tekst Izjave, za zločine počinjene u ratu na prostoru BiH moraju se smatrati odgovornima isključivo pojedinci koji moraju odgovarati pred sudom u Haagu i sudovima u BiH.
"Odgovorno izjavljujemo da je BiH zajednička država i srpskog naroda, da je nitko nema pravo ni oduzimati, niti nametati rješenja nijednom konstitutivnom narodu", stoji u Izjavi koja sugerira kako "sarajevski politički krug" želi presudu ICJ-a "zloupotrijebiti za oduzimanje političkih i drugih prava srpskog naroda u BiH, prava građana RS".
"Ovim izjavljujemo najdublju sućut obiteljima ubijenih u svim ratnim zločinima na području BiH, naročito obiteljima žrtava iz Srebrenice. Vlasti RS imat će aktivan odnos prema pronalaženju i procesuiranju svih osoba odgovornih za počinjene zločine. Ovo je naša civilizacijska obveza prema svima. Od dužnosnika oba entiteta očekujemo iste izraze pijeteta prema žrtvama proteklog rata, bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost", kaže se u Izjavi koju su u srijedu u Banjoj Luci potpisali predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić, prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Živković, predsjednik RS Milan Jelić, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić i predsjednik Vlade RS Milorad Dodik.