FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: većina klubova podupire izvješće o stanju u Oružanim snagama

ZAGREB,28. ožujka 2007.(Hina) - Saborski klubovi istaknuli su danas kako nisu zadovoljni napretkom u razvoju Oružanih snaga, posebno zbog, po njihovu mišljenju, malih proračunskih izdvajanja za obranu, ali ih je većina podržala Izvješće o stanju Oružanih snaga i spremnosti obrambenog sustava.
ZAGREB,28. ožujka 2007.(Hina) - Saborski klubovi istaknuli su danas kako nisu zadovoljni napretkom u razvoju Oružanih snaga, posebno zbog, po njihovu mišljenju, malih proračunskih izdvajanja za obranu, ali ih je većina podržala Izvješće o stanju Oružanih snaga i spremnosti obrambenog sustava.

Izvješće nije podržao HSP, a 'pravaš' Pero Kovačević nazvao ga je "friziranim, lakiranim i virtualnim".

Kovačević ocjenjuje da je premalo napravljeno u razvoju obrane, da nije donesen plan obrane kao strateški dokument, da se premalo izdvaja za modernizaciju i opremanje vojske.

Vladu je prozvao da bez znanja Sabora poduzima aktivnosti vezane uz približavanje NATO-u, rekavši da saborski zastupnici moraju otići u Bruxelles kako bi doznali što se čini na pristupanju tom obrambenom savezu.

Alarmantnom je ocijenio činjenicu da je od 33 tisuće u ovoj godini unovačenih ročnika samo njih 20 tisuća sposobno za služenje vojnog roka.

U HDZ-u, pak, izvješće ocjenjuju objektivnim i cjelovitim, iako, po riječima Krešimira Ćosića, ni oni nisu zadovoljni stanjem u Oružanim snagama, ali poštuju činjenicu da država ima drugih prioriteta koje treba financirati.

Ćosić ističe ocjene NATO-va tima stručnjaka o napretku u upravljačkom i organizacijskom dijelu, a što, tvrdi, približava Hrvatsku tom savezu.

"Napredak je evidentan, ali slabosti ne možemo brzo i jednostavno otkloniti", rekao je.

Rasprava se vodila i o tome treba li za ulazak u NATO raspisati referendum - HSS-ovci smatraju da treba, u SDP-u napominju da se referendum, iako ga Ustav izričito ne predviđa, može raspisati, dok u IDS-u drže da, bez obzira na mišljenje građana, ni jedna vlast neće raspisati referendum.

Ante Markov (HSS) smatra da bi, ne raspiše li se referendum, mogle ojačati snage koje se protive ulasku Hrvatske u NATO, dok bi raspisivanje, tvrdi, povećalo povjerenje građana i u NATO i u vjerodostojnost politike.

Napominje da ne iznosi ocjene koju vrstu referenduma treba raspisati, obvezujući ili savjetodavni, ali da je uvjeren o potrebi referenduma.

Mato Arlović (SDP) ističe da referendum, bez obzira što ga Ustav ne propisuje nužnim, mogu raspisati Sabor i Predsjednik Republike, a njegovo raspisivanje potpisima može zatražiti i deset posto biračkog tijela.

"Ne vjerujem da postoji bilo koja politička opcija koja bi odluku o ulasku u NATO donijela samo na temelju saborske odluke", rekao je Arlović.

Damir Kajin (IDS) ne vjeruje, pak, da će ijedna vlast raspisati referendum, budući da, kako je rekao, bez ulaska u NATO nema ni ulaska u EU, ali i ističe da, bez obzira na referendum, građanima treba jasno naznačiti što se dobiva, a što gubi ulaskom u NATO i EU.

Govoreći o izvješću, Kajin je dobrim ocijenio približavanje ukidanju obveznog služenja vojnog roka i profesionalizaciji vojske, ali nije, kaže, zadovoljan što su časničke činove dobivali "trgovci naftom, oružjem, dijamantima, itd".

"Koja je razlika između Zagorca i Rajića, jedan je švercao oružjem, a drugi jugodinarima. Na kraju krajeva, Zagorac je izgubio političku naklonost, a Rajić ju stječe", rekao je Kajin.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙