U prilog tvrdnji o daljnjem razvoju Oružanih snaga, ministar je kazao kako se intenzivno provodi lani donesen dugoročni plan razvoja (od 2006. do 2015.), kao i usklađivanje s vojnim standardima NATO-a i EU-a.
Prema izvješću, krajem prošle godine u djelatni vojni sastav uključene su 23.874 osobe.
Rončević je istaknuo kako sigurnosno okružje Hrvatske pokazuje malu opasnost od konvencionalnih prijetnji, poput rata, ali i naglasio kako i dalje postoji rizik od terorizma, zbog čega se, kaže, Oružane snage reformiraju kako bi mogle odgovoriti na sve izazove.
Riječ je, kaže, o povećanju operativnih obrambenih i sposobnosti upravljanja, dosezanju NATO-vih i standarda EU, istaknuvši kako su u NATO-u prepoznali "izravnu osposobljenost Hrvatske za samostalno strateško planiranje".
Nastavlja se i modernizacija te opremanje vojske, smanjivanje brojnog stanja, pomlađivanje (prosječna dob je 38,8 godina) i bolja stručna osposobljenost kadrova, racionalno upravljanje vojnom infrastrukturom.
Povećana je, kazao je Rončević, obučenost i spremnost vojske za pomoć civilnom stanovništvu u slučajevima prirodnih i drugih katastrofa, učinjen napredak što se tiče spremnosti u sudjelovanju Oružanih snaga u međunarodnim vojnim vježbama, a posebno je istaknuo sudjelovanje hrvatskih vojnika u mirovnoj misiji ISAF-a u Afganistanu.
"Oružane snage i nadalje uživaju veliki ugled i povjerenje građana", zaključio je Rončević, a premijer Ivo Sanader podsjeća kako se iduće godine očekuje pozivnica Hrvatskoj za NATO.