Nesporazum je izbio u veljači nakon što su predsjednici Italije i Hrvatske razmijenili optužbe oko talijanskih i hrvatskih žrtava iz Drugog svjetskog rata i poslije njega.
Službeni Zagreb se u svim pitanjima koja se tiču drugih zemalja mora konzultirati s tim zemljama prije nego što donese konačne odluke, rekao je Mesić u razgovoru s Ranierijem koji predvodi prvi posjet talijanskog parlamentarnog izaslanstva Hrvatskoj.
Ranieri je podržao ocjenu predsjednika Mesića o potrebi izgrađivanja dobrih talijansko-hrvatskih odnosa.
Istaknuo je da ulazak Hrvatske u Europsku uniju ne podržava samo talijanska vlada, nego i cijeli talijanski parlament.
I stanje u regiji bilo je tema razgovora u Uredu predsjednika Republike.
Mesić je u razgovoru iznio ocjene odnosa Hrvatske i pojedinih susjednih zemalja, a dulje se zadržao na genezi kosovskog pitanja i tekućem procesu utvrđivanja konačnog statusa Kosova.
Plan Ujedinjenih naroda za konačni status Kosova predviđa samostalnost Kosova uz međunarodni nadzor i maksimalnu zaštitu srpske manjine, no srbijanske vlasti ga odbijaju ne prihvaćajući izdvajanje pokrajine iz sastava Srbije.
Povratka na staro nema, ocijenio je Ranieri i kazao da međunarodna zajednica treba podržati demokratski orijentirane političke snage u Srbiji.
U razgovoru o Bosni i Hercegovini, zastupnik Ranieri se zauzeo za jačanje potpore održavanju cjelovitosti te države, dodaje se u priopćenju iz Ureda predsjednika.