Predsjednik Mesić nazočit će svečanom koncertu u Centru likovnih umjetnosti "Bozar" i europskom simpoziju u Kraljevskoj palači.
Simpozij o temi "Značenje europske integracije" otvorit će belgijski kralj Albert II., a među govornicima su belgijski ministar vanjskih poslova Karel de Gucht, predsjednik Europskog parlamenta Hans Gert-Poettering, latvijska predsjednica Vaira Vike-Freiberga, talijanski ministar unutarnjih poslova Giuliano Amato i Joseph Stiglitz, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju.
Uz predsjednika Mesića nazočni će biti i estonski predsjednik Toomas Hendrik Ilves, mađarski predsjednik Laszlo Solyom, nizozemska kraljica Beatrix, luksemburški veliki vojvoda Henrik, malteški predsjednik Edward Fenech Adami, litavski predsjednik Valdas Adamkus, makedonski predsjednik Branko Crvenkovski i bugarski potpredsjednik Angel Marin.
Proslava u Bruxellesu jedna je od triju središnjih proslava 50. obljetnice Rimskih ugovora. U Berlinu se tim povodom održava neformalan summit EU-a na kojem će biti usvojena politička deklaracija o dosadašnjim postignućima Europske unije i budućim ciljevima, a u Rimu skup predsjednika parlamenata na kojem sudjeluje i predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks te Europski summit mladih posvećen budućnosti EU-a.
Rimskim ugovorima, potpisanima 25. ožujka 1957. u glavnom talijanskom gradu, osnovane su Europska ekonomska zajednica (EEZ) i Europska zajednica za atomsku energiju (Euratom), preteče današnje Europske unije.
Države potpisnice (Belgija, Francuska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka) tim su dokumentima ustanovile carinsku uniju i postavile kriterije i temeljne ciljeve stvaranja zajedničkog tržišta kako bi se osiguralo slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala, odnosno potaknuo gospodarski razvoj i povećao životni standard država članica.
Taj jedinstveni projekt, pokrenut kako bi se spriječili novi ratovi i sukobi u Europi, daleko je premašio zacrtane ciljeve. Današnja Europska unija ima 27 država članica i mnogo je više od zajedničkog tržišta. Prerasla je u zajednicu temeljenu na zajedničkim vrijednostima - slobodi, demokraciji, vladavini prava, poštivanju ljudskih prava i jednakosti, a svojim članicama omogućila je život u miru, stabilnosti i blagostanju kao nikada prije u njihovoj povijesti.