Hrvatski predsjednik sudjeluje u Bruxellesu na proslavi 50. obljetnice potpisivanja Rimskih ugovora kojima su postavljeni temelji moderne Europske unije.
"Udruživanje Europe milenijski je pothvat. Europa se prvi put udružila na bazi interesa velikih i malih, prvi put udružuje sve svoje potencijale, postajući pravi partner Sjedinjenim Državama i kontinent o kojem će ovisiti sve što se bude događalo u svijetu", rekao je predsjednik Mesić u razgovoru s hrvatskim novinarima.
"Ujedinjena Europa prije svega isključuje rat kao političko sredstvo, ukida motive za nasilno mijenjanje granica, a nacionalne manjine pretvara u mostove povezivanja" rekao je, dodajući kako je Hrvatskoj u interesu da joj se priključi kako bi uživala njezine prednosti, ali je i obogatila svojim potencijalima.
"Hrvatska za Europu može biti značajna u gospodarskom smislu, ali ne treba zaboraviti i da je može obogatiti i svojim kulturnim, znanstvenim i drugim potencijalima te povijesnim naslijeđem", rekao je.
Govoreći o aktualnoj institucionalnoj krizi u EU, izazvanoj odbacivanjem europskog Ustava u Francuskoj i Nizozemskoj 2005., Mesić je rekao kako ona ne bi trebala usporiti pristup Hrvatske EU, ustvrdivši kako postoji dovoljno pravnih mogućnosti za primanje Hrvatske.
Naglasio je i da se Europska unija vodi načelom "Pacta sund servanda", podsjetivši da je još na Zagrebačkom summitu 2000. zemljama Jugoistočne Europe obećana europska perspektiva kada ispune potrebne uvjete.
"Na Hrvatskoj je da usvoji europske standarde i ispuni uvjete, a na Europi da nas u tome prepozna" rekao je Mesić dodajući kako bi Hrvatska za članstvo trebala biti spremna do kraja 2008. tako da bi u EU mogla ući 2009.
U sklopu proslave 50. rođendana EU u Bruxellesu predsjednik Mesić nazočio je svečanom koncertu u Centru za likovne umjetnosti "Bozar" na kojem je Luksemburška filharmonija izvela Beethovenovu 9. simfoniju, a koji su pozdravnim govorima otvorili belgijski premijer Guy Verhofstadt i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.
Tijekom poslijepodneva sudjelovat će i na simpoziju o "Značenju europske integracije" koju organizira belgijski kralj Albert II.
Uz predsjednika Mesića na proslavi u Bruxellesu sudjeluju i estonski predsjednik Toomas Hendrik Ilves, mađarski predsjednik Laszlo Solyom, nizozemska kraljica Beatrix, luksemburški veliki vojvoda Henrik, malteški predsjednik Edward Fenech Adami, litavski predsjednik Valdas Adamkus, makedonski predsjednik Branko Crvenkovski i bugarski potpredsjednik Angel Marin.
Bruxelles će 50. obljetnicu Europske unije navečer proslaviti i velikim pop koncertom koji će se održati pored simbola grada Atomiuma, a na kojem će nastupiti 20-ak europskih pop zvijezda, poput Zucchera i Kim Wilde te sastava Simply Red i Scorpions dok će u nedjelju na nekoliko lokacija u središtu grada svirati najbolji jazz sastavi iz 27 europskih zemalja.