Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović, ministrica pravosuđa Ana Lovrin i ministar unutarnjih poslova održali su u petak u MVPEI-u zajednički briefing za novinare u povodu predstojećeg sastanka čije će teme biti vladavina prava i reforma pravosuđa te borba protiv korupcije i njezina povezanost s načelom vladavine prava i reformom pravosuđa.
Cilj ovog ministarskog sastanka je "osnažiti mehanizme suradnje, pridonijeti jačanju stabilnosti institucija, te sveukupnoj sigurnosti u ovom dijelu Europe", rekla je Lovrin.
"Suradnja i razmjena iskustva na svim razinama važan su čimbenik za postizanje zajedničkih ciljeva: pune primjene načela vladavine prava, uspostavi pravosuđa koje se temelji na standardima EU-a, učinkovitoj borbi protiv korupcije - što su sve pretpostavke za članstvo u Uniji", istaknula je.
Na sastanku će uz ministre pravosuđa i unutarnjih poslova članica SEECP-a, te predstavnike relevantnih međunarodnih institucija, sudjelovati i premijer Ivo Sanader, potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost Franco Frattini i posebni koordinator Pakta o stabilnosti Erhard Busek, najavila je Lovrin.
Borba protiv korupcije, kako je dalje rekla, zauzima visoko mjesto među prioritetima hrvatske Vlade i na marginama ovog sastanka bit će otvorena mogućnost potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između država sudionica SEECP-a i SPAI-a (Antikorupcijske inicijative Pakta o stabilnosti).
Na sastanku će biti usvojena zajednička deklaracija koja će definirati prioritete i aktivnosti koje treba poduzeti kako bi se postigli ciljevi sastanka. Ti su ciljevi puna primjena vladavine prava, neovisno, nepristrano, učinkovito i odgovorno pravosuđe u društvu u kojem je korupcija svedena na najmanju mjeru i ne predstavlja kočnicu gospodarskom, socijalnom, kulturnom i svekolikom prosperitetu.
Kirin je izjavio da je predstojeći sastanak ministara unutarnjih poslova dobra prilika za daljnju razmjenu iskustava i postizanje konkretnih dogovora o budućoj suradnji.
"Svjesni smo da je Hrvatska tranzicijska zemlja i dio balkanske rute prolazi preko nje i sukladno tome moramo poduzeti sve da spriječimo prekogranični kriminal. Upravo u suradnji s drugim zemljama proveden je niz uspješnih akcija za sprječavanje prekograničnog kriminala", istaknuo je.
Regionalna suradnja je vrlo važna i to ne samo zato jer je jedan od kriterija iz Procesa stabilizacije i pridruživanja EU-u, nego i zbog toga što Hrvatska ima odgovornost da potakne stabilizaciju prostora jugoistočne Europe budući da sigurnost u najbližem okruženju utječe na sigurnost Hrvatske, na ulagačke prilike, kreditni rejting itd., izjavila je ministrica Grabar-Kitarović.
Današnje sigurnosne prijetnje, kao što su trgovina ljudima, raspačavanje droge, oružje, ilegalne migracije, zahtjevaju apsolutnu suradnju država, istaknula je ministrica vanjskih poslova.