Tako su svoj dolazak potvrdili šefovi diplomacije Albanije, BiH, Makedonije i Crne Gore. Moldaviju će predstavljati državni tajnik, Bugarsku i Grčku zamjenici ministara vanjskih poslova, Srbiju vršitelj dužnosti ministra vanjskih poslova. Sastanku će također nazočiti glavni tajnik OESS-a, posebni koordinator Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu, zamjenik generalnog direktora za proširenje Europske komisije i posebni predstavnik glavnog tajnika UN-a za Kosovo.
Teme sastanka bit će stanje u regiji, pitanja vezana uz izlaznu strategiju Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu, te uloga SEECP-a kao političkog foruma koji će preuzeti vodeću ulogu u regionalnoj suradnji u jugoistočnoj Europi. Među temama razgovora bit će i buduće sudjelovanje Republike Crne Gore u Procesu suradnje u jugoistočnoj Europi te nastavak sudjelovanja Europske komisije i međunarodnih donatora u novim tijelima regionalne suradnje koja će zamijeniti Pakt o stabilnosti.
Sve zemlje sudionice SEECP-a iskazale su interes da taj Proces postane autentični okvir zemalja jugoistočne Europe na putu ostvarivanja identičnih euro-atlantskih ciljeva i orijentacija.
"Na temelju pojačanih veza s EU-om i NATO-om i identičnih orijentacija svih sudionica tog Procesa iskazuje se interes da se unaprijede mehanizmi suradnje budući da je u međuvremenu došlo do završnice gašenja Pakta o stabilnosti. Pakt o stabilnosti u skladu sa svojim statutom treba prekinuti djelovanje krajem 2007. - početkom 2008. godine", rekao je Biščević. Stoga će biti uspostavljeno Vijeće za suradnju, operativno tijelo SEECP-a.
Ministri vanjskih poslova SEECP-a otvorit će u petak formalnu proceduru o predlaganju tajnika i sjedišta Vijeća za suradnju. Vijeće za suradnju bit će uspostavljeno na sastanku šefova država i vlada SEECP-a, koji će se održati 11. svibnja u Zagrebu. Rad tajništva trebale bi financirati države regije, Europska komisija i zainteresirani donatori.
Sastanak ministara vanjskih poslova završit će usvajanjem zajedničke deklaracije koja će imati svoju političku dimenziju s procjenom situacije u jugoistočnoj Europi u svjetlu najaktualnijih pitanja, uključujući i Kosovo.
Sastanak se održava iza zatvorenih vrata, a po njegovom završetku ministri vanjskih poslova Trojke SEECP-a (Grčka, Hrvatska, Bugarska) održat će konferenciju za medije. Sastanku ministara vanjskih poslova prethodit će sastanak Odbora političkih direktora SEECP-a u četvrtak.
Republika Hrvatska preuzela je predsjedanje Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi 4. svibnja 2006. godine na sastanku predsjednika država i vlada u Solunu i predsjedat će do 11. svibnja ove godine, kada će na sastanku na vrhu SEECP-a u Zagrebu predsjedanje preuzeti Republika Bugarska.
Biščević je najavio da će u okviru predsjedanja SEECP-om Hrvatska organizirati regionalnu konferenciju o energetici 2. i 3. travnja, sastanak ministara pravosuđa i unutarnjih poslova 12. i 13. travnja i konferenciju predsjednika parlamenata 15. i 16. travnja.