Kako u petak navode slovenski mediji, sutkinja ljubljanskog okružnog suda izjavila je da su se u procjeni da li je Lah kriv ravnali po načelu da u slučaju sumnji o čvrstoći dokaza treba presuditi u korist optuženog.
Laha se teretilo da je prije deset godina paket dionica "Mercatora" u vrijednosti oko 200 tisuća tadašnjih maraka prodao, a onda ih istog dana otkupio po trostruko većoj cijeni, te tako zlorabio ovlasti tvrtke kojoj je bio na čelu, a koja se na osnovi licence bavila otkupljivanjem vlasničkih certifikata građana, potvrda izdanih građanima na ime njihova udjela u nekadašnjem "društvenom vlasništvu". Tužiteljstvo je najavilo da će se na takvo rješenje žaliti, a kako piše poslovni list "Finance" Lah nije želio komentirati presudu, a uredništvu tog lista poručio je da im zabranjuje pisanje o njemu i njegovoj imovini.
Nakon nedavne objave liste najbogatijih Slovenaca u reviji "Menager", slovenski mediji sve više pažnje posvećuju pitanju tzv. tranzicijske privatizacije jer je na na objavljenom popisu sto najbogatijih, uz neke uspješne poduzetnike i ljude koji su stekli početnu imovinu na osnovi vraćene imovine putem denacionalizacije, vrlo velik broj tzv. tranzicijskih tajkuna koji su svoju imovinu stekli preko tzv. PID-ova, tvrtki koje su u ranim 90-im godinama sakupljale vlasničke certifikate građana radi njihova daljnjeg investiranja, a kasnije ih od malih dioničara otkupljivali po vrlo niskoj cijeni.