"Prvi put se dosljedno provode obveze koje je preuzela hrvatska država", rekao je državni tajnik u Ministarstvu kulture Jadran Antolović u ime Vlade, predlagatelja zakona.
Podsjetio je kako je veliki hrvatski i svjetski kipar Ivan Meštrović još 1952. darovao nekoliko zgrada i 132 umjetnička djela za koje se, uz ostalo, do sada skrbila Fundacija "Ivana Meštrovića". Dodao je da će se sadašnji fundusi, po novom zakonskom prijedlogu, ustrojiti u muzeje sa sjedištem u Splitu.
Ivo Banac iz Kluba regionalnih stranaka ocijenio je kako je prijedlog zakona loše koncipiran i često u suprotnosti s darovnicom, dodavši da su bile potrebne konzultacije s nasljednicima. To je, kao nedostatak prijedloga, istaknula i Alenka Košiša Čičin-Šain u ime Kluba HNS-a. Drži kako bi bilo bolje da muzejsko sjedište ostane u Zagrebu.
Zastupnica Jagoda Martinčević je u ime Kluba HDZ-a poduprla zakonski prijedlog, rekavši kako je "Split dobro rješenje u duhu decentralizacije (države)". Napomenula je da se u Meštrovićevoj darovnici iz 1952. ne spominju nasljednici.
U ime Kluba HSLS-a Zlatko Kramarić kazao je kako Hrvatska treba iskoristiti priliku i stvoriti svoj kulturni brand umjesto da se o toj i drugim kulturnim temama u nas uvijek raspravlja na rubu ispada.
"To je pokušaj legaliziranja svih nezakonja u vezi s 'Fundacijom Ivana Meštrovića'", ocijenio je u ime Kluba HSP-a Miroslav Rožić i dodao da se zakonskim prijedlogom mijenja samo forma, ali ne i sadržaj jer se, kaže, ne ispunjavaju uvjeti iz darovnice od 1952.
Želju da se ispravno vrjednuje Meštrovićevo umjetničko nasljeđe i provede napisano iz 1952. izrazio je i Ante Markov u ime Kluba HSS-a.
Antun Vujić je u ime Kluba SDP-a ustvrdio da zakonski prijedlog otvara brojna pitanja, od pitanja prostora u Zagrebu i mogućnosti odljeva, nadalje. Dodao je da će SDP biti suzdržan glede predloženog zakona ako se podrobno ne analizira koliko je u fundusu umjetnina, gdje su i t.d.
Sin Ivana Meštrovića, Mate Meštrović raspravu je pratio sa saborske galerije.