Prvi amandman predlaže da odluka o raspisivanju referenduma o opozivu gradonačelnika mora u gradskom ili općinskom vijeću biti donijeta dvotrećinskom većinom, a ne kao što predlaže Vladin Konačni prijedlog zakona samo većinom svih vijećnika. Tako bi se, smatraju u Udruzi gradova, spriječila mogućnost učestalog raspisivanja referenduma o opozivu, a i stabilizirali bi se lokalni politički odnosi.
Drugim amandmanom Udruga gradova predlaže se obvezno savjetovanje središnjih tijela državne uprave s nacionalnim udrugama gradova, općina i županija tijekom pripreme zakonskih propisa od utjecaja na prava, obveze i financiranje lokalnih jedinica, čime bi se uskladili s Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi.
Podsjećaju da je konzultiranje s nacionalnim udruženjima lokalnih jedinica započelo prije godinu dana sa Središnjim državnim uredom za upravu, no da ostala nadležna ministarstva zasad nisu prihvatila tu praksu.
Treći amandman predlaže smjernice za suradnju jedinica lokalne samouprave, posebno onih koje nemaju dostatna financijska sredstva i stručne kadrove za samostalno obavljanje javnih poslova. Predložene smjernice omogućit će učinkovitije i ekonomičnije pružanje usluga građanima, drže u Udruzi.
Udruga gradova je nacionalno nestranačko i nepristrano tijelo, osnovano 2000. s ciljem poticanja suradnje jedinica lokalne samouprave i promicanja zajedničkih interesa gradova u Republici Hrvatskoj i okuplja 79 gradova, navodi se, među ostalim, u priopćenju predsjednika Udruge Vojka Obersnela.