Odgovarajući na novinarske upite, Sanader je istaknuo kako ne misli da je većina hrvatskih građana protiv ulaska u NATO, već suprotno, da ih većina to podupire, a potpora će, uvjeren je, rasti približavanjem pristupanja u taj obrambeni savez.
Rekao je kako ne misli ni da je ulazak u NATO izborna tema budući da ni jedna parlamentarna stranka nije protiv ulaska.
Odbacio je nagađanja kako Vlada kasni s komunikacijskom strategijom, kojom se kani građanima približiti sve prednosti članstva u NATO-u.
"Komunkacijska strategija ne kasni jer je NATO do sada bio u drugom planu i bili smo više orijentirani na EU. No, NATO će sada biti u prvom planu s obzirom na to da će Hrvatska iduće godine dobiti pozivnicu za ulazak", rekao je premijer.
"Da smo 1991. bili u NATO-u ne bi nas nitko ni ružno pogledao, a kamoli da bi bilo rata", dodao je Sanader, istaknuvši i da ulazak u NATO ne znači da će hrvatskim vojnicima zapovjednici NATO-a naređivati da se moraju boriti po svijetu.
Da je i pripadnicima hrvatskih Oružanih snaga u cilju što skoriji ulazak Hrvatske u NATO svjedoči i, kaže, zahtjev vojnika koju sudjeluju u NATO-ovoj misiji u Afganistanu da se smanji rok od dvije godine koliko moraju provesti kod kuće nakon što se vrate iz međunarodne misije.