Izjave Hannesa Swobode koji je o tome uložio prijedlog amandmana izvješću o napretku Hrvatske Janša ocjenjuje stajalištem samo dijela zastupnika u Europskom parlamentu.
"Ne radi se o stajalištu Europske unije nego pojedinaca koji predstavljaju političke skupine u EU-u", izjavio je Janša, a prenosi "Delo".
O Swobodinu amandmanu još treba odlučivati Europski parlament, no Janša je upozorio da po njegovu mišljenju čak ako se amandman u kojemu se spominje arbitraža i prihvati "to ne bi značilo da Slovenija mora promijeniti svoja strateška stajališta".
Slovenski premijer kritizirao je i hrvatsku lobističku akciju usmjerenu u prihvaćanje arbitraže.
"Ako nekome predstavite jednu stranu priče, a to se je u ovom slučaju dogodilo više puta, onda nema normalnog čovjeka kojemu se taj prijedlog neće učiniti dobrim", rekao je Janša dodajući kako "većina europskih političara ... ne poznaje cijelu priču, a oni koji je poznaju su oprezniji ili se time ne bave".
Kao primjer hrvatske "nekredibilnosti" Janša navodi međusobni sporazum o izbjegavanju incidenata sa Brijuna prije dvije godine.
"Slovenija je poštovala svoju obvezu, što se za susjednu državu ne bi moglo reći", kazao je Janša, ponavljajući stajalište Ljubljane da je Hrvatska na granici "mijenjala stanje u odnosu na ono od 25. lipnja 1991".
"Slovenija načelno ne odbija arbitražu, to je bolje od otvorenog konflikta, i na arbitražu se pripremamo od proljeća 2005. godine", citira list Janšu koji drži da i u slučaju da se Slovenija opredijeli za arbitražu, "to još ne znači da bi rezultati bili poznati prije predsjedavanja Europskom unijom u prvoj polovici iduće godine".