Varadi je izjavio da "ne zna, razmišlja li se u Hrvatskoj o odustajanju od tužbe koja je podnijeta 1999. godine za navodni genocid u Vukovaru".
Na pitanje o mogućoj protutužbi Srbije (za 'Oluju'), on je rekao da nje trenutno nema i da u pravnom smislu ona ne bi bila razumna jer se srbijanski predstavnici pred Međunarodnim sudom pravde nalaze u fazi osporavanja nadležnosti tog suda.
"Takva bi protutužba sigurno potkopala argumente kojima osporavamo nadležnost. Ako bi sud smatrao da je nadležan do čega , nadam se, neće doći, tada bi podnošenje protutužbe postalo jedna realna strateška opcija", rekao je Varadi za "Politiku".
Odgovarajući na pitanje o nekoj vrsti izvansudskog dogovora s Hrvatskom, Varadi je izjavio da bi za obje strane bilo bolje kad bi sporna pitanja riješile dijalogom.
"Sporovi donose daljnu konfrontaciju i na neki su način nastavak sukoba. Može se naravno dokazivati da Ovčara nije usporediva sa Srebrenicom, mogu se voditi diskusije o dimenzijama nesreće koju je donijela 'Oluja', ali mislim da bi 15 godina nakon sukoba i na pragu europskih integracija naš dijalog trebao imati drukčije okvire. Trebalo bi priznati dostojanstvo svake patnje i pokazati puno razumijevanje za sve nesreće koje su zadesile područje bivše Jugoslavije, bez obzira na nacionalnost žrtava i bez obzira na pravnu kvalifikaciju djela", rekao je Varadi.
Varadi je naglasio da o mogućim pregovorima umjesto suda ne odlučuju pravni zastupnici no da smatra da je vrijeme zrelo za dijalog.