U početku je bilo evidentirano 18.000 nestalih osoba u oružanim sukobima, a danas ih je po teritorijialnom principu u republici Hrvatskoj evidentirano 2.144, a riječ je o osobama različitih nacionalnosti i vjera, rekao je predsjednik hrvatskog Povjerenstva za zatočene i nestale osobe Ivan Grujić.
"Smatram da je ovim sastankom napravljen još jedan vrlo ozbiljan iskorak u budućem rješavanju pitanja nestalih osoba. U prošloj smo godini imali ekshumacije na teritoriju Srbije i Hrvatske kojima su nazočili predstavnici povjerenstava dviju država kao promatrači i s tom praksom ćemo nastaviti", rekao je Grujić novinarima i dodao da se na sastanku razgovaralo o kriterijima evidentiranja i budućim ekshumacijama.
Predsjednik srbijanskog povjerenstva za nestale osobe Veljko Odalović istaknuo je važnost transparentnosti odnosno dostupnosti javnosti svih podataka do kojih u radu dođu povjerenstva.
Rekao je također da je postignut veliki napredak u razradi sustava identifikacije, traženja i ekshumacije.
Odalović je najavio nove ekshumacije u Smederevu, Pančevu, Kovinu, po potrebi u Apatinu, kao i u Sremskoj Kamenici i Sremskim Karlovcima na zahtjev hrvatske strane. Grujić je najavio ekshumacije u Banovini i na širem području Petrinje.