Prvi slučajevi povećanih koncentracija teških metala zabilježeni su najprije u nekoliko vrtića u Celju, na što su reagirali roditelji i zdravstvene ustanove jer spomenuti metali u slučaju inhalacije mogu biti opasni za zdravlje djece.
Prema dosadašnjim neslužbenim rezultatima istrage, čini se da je jedno građevinsko poduzeće iz mjesta Mežica na sjeveru države, blizu granice s Austrijom - gdje su se nekada nalazili bogati, a u međuvremenu zatvoreni rudnici cinka, kadmija i olova - vrtićima dobavljalo pijesak bez nadzora.
Stručnjaci kažu da se takav pijesak ne bi smio koristiti ne samo za dječja igrališta nego niti u građevinarstvu, pa zahtijevaju da se uspostave standardi o maksimalnoj količini teških metala koji se u pijesku mogu nalaziti.
Problem zagađenja u regiji Koroška, gdje su se nekada eksploatirali teški metali, u Sloveniji je dobro poznat. Prije više godina su provedena ispitivanja koja su pokazala da djeca koja tamo žive u mnogo više slučajeva od prosjeka u krvi imaju više od 100 mikrograma teških metala u litri krvi, što je granična vrijednost koja može izazvati smetnje u fizičkom i psihološkom razvoju djece.