Riječ je o postupku koji poznaju mnoge države, a u praksi to znači da se pod zakonskim uvjetima nakon proglašenog osobnog stečaja izbrišu preostali dugovi kako bi se pojedincu omogućio "novi početak", pojasnili su za "Dnevnik" pravni stručnjaci.
"Riječ je o jednoj vrsti prisilne uprave nad pojedincem. On nakon prodaje imovine i djelomičnog podmirenja dugova jedno razdoblje mora obavljati poslove koje mu se odrede. Zarada od toga sakuplja se u fondu kojim se podmiruju dugovi, a određen dio ostane pojedincu kako bi mogao živjeti", pojašnjuju pravnici spomenuti postupak.
Prema sadašnjem rješenju nagomilani dugovi mogu mogu na osnovi sudskih ovrha dužnika odvesti u "dužnički zatvor", dok bi spomenuto rješenje omogućilo njegovu resocijalizaciju. No, od zakona ne treba očekivati previše, on će imati više psihološki nego ekonomski učinak, dodaju.
Prijedlog zakona o financijskom poslovanju i postupcima zbog insolventnosti ministarstvo pravosuđa namjerava vladi u postupak dati do sredine ove godine, navodi "Dnevnik".