"Međunarodna arbitraža više nije tabu nego je preko noći postala moguća i dobrodošla, a oni koji se za nju zalažu više nisu nacionalni izdajnici", piše Juri, podsjećajući na ranije izjave slovenskih visokih dužnosnika da oni slovenski političari koji se zalažu za arbitražu koriste Hrvatskoj, a štete Sloveniji.
Izjave europskih osoba o arbitraži kao mogućem rješenju predstavljaju važan pomak iako su u Sloveniji naišli na konfuzne reakcije, a nose i političku poruku, ocjenjuje Juri.
"To je jasno upozorenje EU-a kojoj će Slovenija predsjedavati u prvoj polovici 2008. godine. Vrapci na krovu znaju da za predsjedavajućeg Europskom unijom nije dolično podgrijavati granične sporove sa susjednom kandidatkinjom za članstvo", piše Juri koji dodaje da je poruku dobro razumio slovenski zastupnik u Europskom parlamentu i predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor.
Juri kao problem za brzi dogovor o arbitražnom postupku vidi slovensko inzistiranje da za arbitražu u obzir dolazi samo cijela granica, a ne samo granica na moru, ali misli da se i to može prevladati.
"Jasno je da bi takva arbitraža bila bitno dulja, zapletenija i skuplja. No, to nije toliko važno, važno je da se pristupom koji je u međunarodnom pravu priznat označe pravila igre i obveze svih država nakon odluke arbitara ili međunarodnog suda. Zato je neophodno da vlada što prije sastavi prijeddlog bez greške u smislu međunarodnog prava, te da ga posreduje Hrvatskoj. Daljnje odugovlačenje išlo bi na štetu našeg predsjedavanja Europskom unijom", zaključuje u komentaru "Dnevnika" od subote Franco Juri.