Voditeljica Kluba novinara HND-a Milka Ganza na početku rasprave podsjetila je da je poziv uputila i urednicima te novinarima kulturnih rubrika privatnih medija.
I dok pozvanih nije bilo, sudeći po riječima novinarke Slobodne Dalmacije Vesne Laušić, novinari kulturnih rubrika u privatnim medijima na udaru su zahtjeva komercijalizacije i senzacionalizma. Dodala je da je medijska situacija takva da ni sadašnje samozadovoljstvo novinara javnih medija neće dugo trajati pa je uputila i pitanje cehovskoj udruzi - je li HND spreman zaštititi novinare kulturnih rubrika u privatnim medijima od neprofesionalnoga ponašanja.
Tako su kao okvir za raspravu poslužila očitovanja urednika i novinara javnih medija - urednice Kulture Prvoga programa HR-a Karoline Lisak Vidović, novinara Drugoga programa HR-a Franje Marinkovića te urednice Kulturne redakcije Vjesnika Branke Džebić.
Uz napomenu da je riječ tek "o malom večernjem razgovoru" o važnoj temi, Karolina Lisak Vidović rekla je da su se od 90-ih godina prošloga stoljeća mediji prestrukturirali, privatizirali i komercijalizirali što je, istaknula je, najviše štetilo kulturi koja je marginalizirana i sve više joj se pristupa senzacionalistički.
No bez obzira na te opće medijske trendove, kada je riječ o kulturi, smatra da novinari Prvoga programa HR-a na kvalitetan način prate kulturu i kulturna zbivanja, što pak, kako je rekao Franjo Marinković, nije slučaj na Drugom programu Radija.
Za većinu sudionika u raspravi ključno pitanje nije kvantiteta zastupljenosti kulture u medijima, već kvaliteta, ali Branka Džebić ipak smatra da je bitno zadržati i kvantitetu. S tim u vezi je istaknula da Vjesnik objavljuje 90 i više stranica mjesečno posvećenih kulturi i to iz pera visokobrazovanih i stručnih novinara.
U raspravi je više puta istaknuta kvaliteta Vjesnikovih priloga s područja kulture , ali je postavljeno i pitanje zašto je onda mala naklada toga lista te drugih medija koji na sličan način pristupaju temama iz kulture.
Novinarka Milka Babović i glumica Vitomira Lončar upozorile se da se takva situacija može promijeniti tako da se kod mladih ljudi još od vrtićke dobi podržavaju kulturne navike na sustavan i odgovoran način.