U prigodnu govoru ravnatelj HRV-a Janos Kery poručio je kako je HRV od osnutka, 8. ožujka 1957., do danas prošao burna razdoblja, posebice u Domovinskom ratu kad je u srpskoj agresiji bio jedini izvor informiranja Vukovaraca u srpskoj opsadi 1991.
U Domovinskom ratu ubijeni su djelatnici HRV-a Siniša Glavašević, Branko Polovina, Stjepan Penić i Zdenko Purgar, a ime Vladimira Levara još je na popisu zatočenih i nestalih iz Domovinskog rata.
Nakon progonstva HRV se ponovno u eteru oglasio u početku rujna 1992. emitirajući jednosatan program iz Radio Vinkovaca, a od 1994. privremeno djeluje iz prostorija vinkovačkog Vintexa.
Iz Vukovara HRV počinje emitirati program u prosincu 1997., a od rujna 2004. iz zgrade u Ulici dr. Franje Tuđmana u gradskom središtu, naveo je Kery. Dodao je kako je, kad je osnovan 1957., HRV bio prva lokalna radijska postaja u Hrvatskoj u osnutku kojega tadašnji Radio Zagreb kao središnja radiodifuzna ustanova u Hrvatskoj nije imao nikakva udjela.
U sklopu HRV-a izlazi i dvotjednik "Vukovarske novine" za koje pišu novinari radija, a od prije nekoliko godina ta se radijska postaja može slušati u cijelom svijetu putem interneta.
Po riječima Janosa Kerya program HRV-a sluša oko 100.000 slušatelja na dan u Slavoniji, Baranji, Srijemu, Vojvodini, BiH i Madžarskoj te je po istraživanjima na 13. mjestu slušanosti u Hrvatskoj. To je, kako je naveo, dovoljan poticaj za 17 stalno zaposlenih djelatnika na još bolji i profesionalniji rad.
(Hina) xzdraz yvkn