"Kao 71. rektor Sveučilišta u Zagrebu u razdoblju 1968. do 1972. zacrtao je njegov daljnji razvoj u skladu s najvišim međunarodnim standardima zbog čega će akademik Supek ostati trajno upisan u povijest našega Sveučilišta", istaknuo je Bjeliš.
Ivan Supek ostavio je dubok trag na svim razinama sveučilišnoga života - od podizanja kvalitete sveučilišne nastave do jačanje međunarodnoga ugleda Sveučilišta, rekao je. S tim u vezi podsjetio je da je 1970. predložio osnivanje Interuniverzitetskoga centra (IUC) u Dubrovniku koji je, istaknuo je, znatno pridonio međunarodnoj promidžbi zagrebačkoga Sveučilišta i bio je jedno od najznačajnijih mjesta okupljanja studenata i profesora sa svih strana svijeta.
Bjeliš koji je i sam fizičar istaknuo je da je akademik Ivan Supek u ranim 50-tim godinama prošloga stoljeća bio jedan od osnivača moderne teorijske fizike u Hrvatskoj i omogućio prvoj generaciji hrvatskih fizičara da uđu u istraživanja teorijske fizike. Dodao je da će ostati zapamćen i kao jedan od osnivača Instituta Ruđer Bošković i Instituta za fiziku te kao izniman predavač na Fizičkome odsjeku i osnivač poslijediplomskoga studija Filozofija znanosti.
Ivan Supek za rektora zagrebačkog Sveučilišta izabran je prvi put uoči proslave tristote obljetnice toga hrvatskog najstarijeg sveučilišta osnovanog 1669. Drugi put je na rektorsku dužnost izabran 1970. s više od 90 posto glasova. Nakon što nije prihvatio zaključke CK SKJ u Karađorđevu došao je pod politički udar i njegova je javna djelatnost prekinuta na 18 godina, a reforma i uspostava Hrvatskog sveučilišta poništene.