Posebno ročište na kojemu će biti objavljena odluka o usvajanju stečajnog plana zakazano je za 16. ožujka, objavila je na završetku Skupštine vjerovnika stečajna sutkinja riječkog Trgovačkog suda Daniela Korlević.
Nakon objave odluke sve će stranke u postupku imati pravo podnijeti žalbu Visokom trgovačkom sudu u Zagrebu.
Objavu rezultata glasovanja o stečajnom planu predstavnici radnika popratili su pljeskom, a predstavnici koperanata negodovanjem.
Radnici, njih oko 560, zadovoljni su usvajanjem stečajnog plana i novom vlasničkom strukturom te da konačno mogu raditi u normalnim uvjetima, izjavio je povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske u Viktoru Lencu Damir Bačinović.
Prihvaćanjem stečajnog plana prihvaćena je i jučerašnja Vladina najava da će Ministarstvo financija svoje tražbine od 326 milijuna kuna prodati pulskom Uljaniku (koji je već otkupio tražbine IFC-a i DEG-a) i zadarskoj Tankerskoj plovidbi za 10 milijuna kuna (uz obvezu da u idućih pet godina u modernizaciju Lenca ulože 58 milijuna kuna), a te bi tvrtke stekle ukupno 60,4 posto vlasničkog udjela u Lencu.
U vlasničkoj strukturi Lenca još će biti HBOR (16,08 posto), Croatia osiguranje (2,3 posto), Fond za razvoj i zapošljavanje (3,9 posto), Hrvatki fond za privatizaciju (9,4 posto), a manje bi udjele imali OTP banka, R.L.E Obrt, HZMIO, REGOS, HZZO i HZZ.
Naime, prema stečajnom planu koji je izradila stečajna upraviteljica Ombretta Belić Ilijašić, razlučni vjerovnici otpisat će dio od ukupno 690 milijuna kuna tražbina, a dio od 144 milijuna kuna pretvoriti u vlasničke udjele.
Vjerovnici prvog višeg isplatnog reda, odnosno fondovi također će pretvoriti svoje tražbine u vlasničke uloge, a radnicima će biti isplaćeno ukupno oko 15 milijuna kuna.
Tražbine vjerovnika općeg isplatnog reda, među kojima je oko 273 milijuna kuna tražbina kooperanata, bit će otpisane.
U početku stečaja priznate su ukupne tražbine vjerovnika od oko milijardu kuna, a na osnovi stečajnog plana otpisat će se ukupno oko 820 milijuna kuna tražbina jer je ukupna imovina brodogradilišta procjenjena na 263 milijuna kuna i opterećena je razlučnim pravima.
Na današnjoj Skupštini vjerovnika za prihvaćanje stečajnog plana glasovali su svi razlučni (hipotekarni) vjerovnici - Ministarstvo financija, Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR), Uljanik, Croatia osiguranje, OTP banka i R.L.E. Obrt iz Drniša.
Stečajni plan prihvatio je veći dio vjerovnika prvog višeg isplatnog reda u koji su svrstani Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), REGOS - Središnji registar osiguranika, Hrvatski zavod za zdravsstveno osiguranje (HZZO), Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ), Fond razvoj i zapošljavanje i radnici.
Treća skupina vjerovnika općeg isplatnog reda također je u većini glasovala za predloženi stečajni plan, osim većeg dijela bivših kooperanata brodogradilišta.
Remontno Brodogradilište "Viktor Lenac" u stečaju je od prosinca 2003., kada je u toj tvrtki došlo do krize u poslovanju, a nije završen ni veliki kreditni investicijski ciklus u sklopu kojega je tadašnja uprava planirala proširenje poslovanja na izgradnju brodova.
Prošle je godine to brodogradilište, obavljajući temeljnu djelatnost remonta i preinaka brodova, poslovalo s pozitivnom nulom i podmirilo sve tekuće obaveze.
(Hina) xhsup ybn