"Kao što sam i ranije izjavio, ne računam na produženje moga mandata koji istječe 30. lipnja", izjavio je Schwarz-Schilling, koji sudjeluje na sastanku Vijeća za provedbu mira (PiC) u BiH, koji se od ponedjeljka navečer održava u Bruxellesu.
Najutjecajnije europske zemlje te SAD, Kanada, Rusija i Japan koje čine PIC ranije su planirale okončati djelovanje OHR-a u BiH do kraja lipnja ove godine i njegove zadaće prepustiti novom uredu posebnog predstavnika Europske unije (EUSR), ali bez intervencionističkih ovlasti.
Međutim, sada prevladava mišljenje da se još nisu stekli uvjeti za zatvaranje ureda visokog predstavnika, stoga se očekuje da će PIC u utorak popodne odgoditi zatvaranje toga ureda za najmanje još godinu dana.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Nikola Špirić rekao je da zajedničoj konfrenciji za novinare da se on osobno nije protivio produljenju mandata OHR-a, nego da je izrazio žaljenje što se nisu stekli uvjeti za to.
Za produljenje mandata OHR-a zauzeo se i član Predsjedništva BiH Željko Komšić. On je, prema priopćenju njegova ureda, izjavio da OHR treba ostati dok se u BiH ne usvoje ustavne promjene i dok se ne zaključi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om.
Komšić također drži da visoki predstavnik treba zadržati i tzv. bonske ovlasti, koje mu daju pravo da smjenjuje dužnosnike u BiH i donosi važne odluke za koje smatra da osiguravaju provedbu Daytonskoga mirovnog sporazuma.