Na konferenciji na temu "BiH na međunarodnim raskrižjima" sudjelovali su dužnosnici SAD i BiH, parlamentarci i diplomati, a glavni ton raspravi dali su stručnjaci za regiju iz CSIS-a i drugih instituta za multidisciplinarna istraživanja iz Washingtona, te nekadašnji međunarodni dužnosnici u BiH.
"Usprkos gotovo 12 godina intenzivnih međunarodnih napora, Daytonska ostavština balansiranja vlasti na državnoj, entitetskim, kantonalnim i lokalnim razinama ostavila je BiH nepripremljenu da preuzme punu odgovornost za svoju budućnost", rekao je organizator skupa Janusz Bugajski iz CSIS-a.
Daniel Serwer, iz Američkog instituta za mir (USIP), naglasio je kako BiH i Balkan više nisu među prioritetima SAD što, kako je dodao, "neki u BiH ne razumiju pa i dalje čekaju rješenja na pladnju".
Međunarodna zajednica oslabila je funkciju Visokog predstavnika (OHR) i to se više ne može vratiti na staro, rekao je Serwer, ističući to na primjeru Christiana Schwartz-Schillinga, kojeg su mnogi sudionici konferencije kritizirali zbog pasivnosti.
OHR bi, po Serveru, trebao ostati u BiH još godinu dana nakon rješenja statusa Kosova a potom bi njegove funkcije preuzeo predstavnik EU, s prioritetom provedbe ustavnih reformi u skladu s preporukama Venecijanske komsije.
Edvard Joseph sa Škole za napredne međunarodne studije (SAIS) Sveučilišta Johns Hopkins, kazao je kako se na pasivnom mandatu Schwartz-Schillinga vidi da su "neokonzervativni ideolozi pogriješili" s primjenom modela vlasništva, odnosno koncepcije po kojoj međunarodna zajednica koči razvoj BiH pa je treba prepustiti vlastitim snagama i procesu pridruživanja EU. Ocijenio je nužim daljni pritisak međunarodne zajednice i zadržavanje OHR-a.
Bivši zamjenik viskog predstavnika u BiH Donald Hays, kritizirao je političare u BiH ističući kako "oni imaju koristi od statusa quo, ne razumiju demokratski koncept, slobodu tiska i odgovornost prema biračima, dok interese građana rijetko spominju". Naglasio je kako je "izgradnja funkcionalne države, obveza iz Daytonskog sporazuma, no političari u BiH rade suprotno".
Založio se i za ostanak OHR-a na određeno vrijeme i s jasno određenim ovlastima, ali je ustvrdio kako je "BiH suverena i nezavisna država pa se njezini čelnici moraju izjasniti žele li to".
Na konferenciji je, među ostalim istaknut i primjer Makedonije, koja unatoč ratnom sukobu i nacionalnoj podijeljenosti danas uspješno funkcionira i napreduje prema EU i NATO-u, za razliku od BiH. Kao jedan od razloga naveden je i negativan utjecaj Beograda, gdje čak i neki članovi vlade podgrijavaju težnje za odcjepljenje Republike Srpske.
Postavljeno je i pitanje mogućeg utjecaja rješenja za Kosovo na BiH, ali je ocijenjeno kako su to dvije različite situacije, da Dayton ne dopušta secesiju te kako politička elita u RS nema interesa za odcjepljenje.
Vijeće za implementaciju mira (PIC) idućeg bi tjedna trebalo odlučivati o budućnosti OHR-a i međunarodne misije u BiH.
(Hina) xdh yrub