Tim se zakonskim prijedlogom tajnost tretira kao pravilo, a ne iznimka, udar je na demokraciju i pravo građana da budu upoznati s radom javnih tijela i istraživanja mogućih nezakonitosti, istaknula je predsjednica GONG-a Suzana Jašić. Potpredsjednik HND-a Zdenko Duka ističe da je to pokušaj uvođenja cenzure na mala vrata, jer bi takav zakon, rekao je, najviše pogodio novinare, koji posreduju informacije.
S obzirom na žurbu u njegovu donošenju, nameće se pitanje želi li možda netko od javnosti sakriti neke informacije u izbornoj godini, rekla je Jašić.
Takav zakon o tajnosti podataka protivan je načelu otvorenosti i uvida u rad državnih tijela i samo će najuporniji građani ulaziti u borbu za dokazivanjem svog prava na informaciju. Usvoji li se u predloženom obliku, zakon o pravu na pristup informacijama postat će mrtvo slovo na papiru, naglasila je Jašić.
Ocijenila je da je preširok krug javnih tijela i ovlaštenika koji imaju mogućnost klasifikacije podataka i upozorila da ne postoji test javnog interesa javnosti niti test razmjernosti, a što bi svakako trebalo unijeti u zakonski prijedlog.
Navela je, među ostalim, da je GONG-ovo istraživanje pokazalo da se već sada određene informacije proglašava tajnim ili nedostupnima bez pravnog uporišta, najčešće kad se radi o podacima povezanim s financijama i trošenjem javnih sredstava, pozivanjem na članak 8. sadašnjeg Zakona o pravu na pristup informacijama.
Stoga GONG poziva zakonodavca da Prijedloga zakona o tajnosti podataka izmijeni s ciljem očuvanja prava na javnost podataka, i to uvođenjem institucije povjerenika za informacije, ne sporeći potrebu tajnosti pojedinih informacija vezanih uz nacionalnu sigurnost i javno zdravlje, kazala je Jašić.
Duka je Prijedlog zakona ocijenio je previše općenitim i rekao kako očekuje da će prije donošenja biti radikalno poboljšan.