O zajključcima zatvorene sjednice Odbora novinare je izvijestio predsjednik Ivan Jarnjak, koji je objasnio da je Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) postupila zakonito kad je provela sigurnosnu obradu kandidata, a kršenje ljudskih prava Odbor vidi u činjenici da naručitelj obrade (Vladin Ured za udruge) nije zatražio suglasnost obrađivanih.
Cjelokupna dokumentacija prikupljena u nadzoru uputit će se predsjednicima države, Vlade i Sabora te Državnom odvjetništvu, na daljnje postupanje, rekao je Jarnjak.
Izvijestio je i da Odbor preporuča da se zastarjela Uredba o sigurnosnoj provjeri ne primjenjuje, te da se sa sigurnosnim obradama pričeka do donošenja nove uredbe.
Predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Ladislav Pivčević izvijestio je da je već izrađena nova uredba, usklađena s novim Zakonom o sigurnosno-obavještajnom sustavu, te da će se sljedećeg tjedna naći na Vladinoj sjednici.
Jarnjak je dodao i da će u zakonodavnu proceduru uskoro i prijedlog posebnog zakona o sigurnosnoj provjeri.
Pivčević je, pak, izvijestio i da je pokrenut stegovni postupak protiv agenta SOA-e koji je sigurnosno obrađivao kandidate za Savjet za razvoj civilnog društva.
Njega se tereti da je, obavljajući sigurnosnu provjeru telefonom, prekršio pravila službe, budući da je Zakonom propisano da se agenti moraju legitimirati službenom iskaznicom.
Agent je telefonom nazvao osobu koju je trebao sigurnosno obraditi, predstavio se osobnim imenom i rekao kako je razlog provjere "obiteljsko zapošljavanje", što nije bilo točno, rekao je Pivčević.
Protiv ovakvih zaključaka Odbora bili su članovi iz SDP-a i HSP-a Šime Lučin i Pero Kovačević.
Lučin drži da SOA uopće nije smjela sigurnosno obrađivati kandidate za Savjet, a Kovačević smatra nezakonitima sve sigurnosne obrade napravljene nakon 17. rujna prošle godine, do kada je Vlada bila dužna donijeti novu Uredbu o sigurnosnoj obradi.
Lučin je bio suzdržan i oko zaključka da službe nisu obrađivale tri saborske zastupnice, jer Odbor nije prihvatio njegov prijedlog da se istim zaključkom MUP i SOA-u obveže da utvrde tko je prikupljao podatke o njihovom osobnom životu.
Konferenciju za novinare nakon sjednice Odbora pratili su i aktivisti nekolicine nevladinih udruga, koji su najavili da će tužiti SOA-u, ističući da su u borbi za zaštitu ljudskih prava spremni ići sve do Europskog suda.
Aktivistima smeta što se institucije neprekidno pozivaju na proceduralne pogreške u obradi, iako je i sam Pivčević danas kazao kako je u sigurnosnoj obradi prekršen Zakon.
Nejasno im je i zašto će prikupljene dokumente Odbor poslati Državnom odvjetništvu, ako smatra da nije bilo nezakonitosti.