Sisački eko aktivisti, okupljeni u udruzi osnovanoj nakon prekomjernih onečišćenja okoliša iz industrijskih postrojenja u siječnju ove godine, podsjećaju da je "Inin prošlogodišnji profit bio 831 milijun kuna" , te postavljaju pitanje "gdje će taj profit završiti ako se ne uloži u modernizaciju rafinerija, u što se kunu vlasnici - MOL i Vlada".
"Svim je stručnjacima jasno kako niti Claus postrojenje, kada bude u funkciji, u budućnosti neće spriječiti ovakve incidente, jer se oni zbivaju na cijevima, ventilima i pećima starima više od 30 godina, a koji se nakon svakoga kvara samo saniraju, umjesto da se zamijene kompletne instalacije", ističe se u otvorenom pismu SEA-e.
Sisačka SEA je "pozvala Vladu da učini dodatne napore i uloži dodatna sredstva upravo na zamjeni starih instalacija i ventila u vrijeme remonta sisačke Rafinerije u svibnju ove godine, jer se profit Rafinerije nafte Sisak, zarađen i u Sisku, treba vratiti u sisačku rafineriju".
Napomenuli su da je "nadoknada štete građanima Siska za onečišćenja okoliša Inina obveza, a ne znak njezine dobre volje, jer je nepobitno da je Ina krivac za eko incident koji se jučer dogodio".
Također je SEA upozorila da je "vodopravna inspekcija jučer ustvrdila kako je riječ o malom zagađenju vodotoka Kupe".
"Amaterske snimke, koje su napravili ribiči, govore o tome da je naftna sirovina u Kupu istjecala 20-ak minuta prije nego je Ina pokrenula akcije sprječavanja daljnjeg onečišćenja te da je riječ o većoj količini derivata koja je završila u vodotoku Kupe i dalje, njezinim utokom, u Savi. Masna mrlja noćas je prošla Savom kroz sisačku Posavinu", navodi SEA. Sisački eko aktivisti, ističe se u otvorenom pismu, "dostavit će snimku zagađenja policiji i očekuje sankcije za odgovorne osobe".