"Sisačka gradska vlast s Dinkom Pintarićem na čelu kupuje vrijeme za Inu, jer za tu tvrtku 11 milijuna kuna nije problem, kao ni tužba jer će trajati nekoliko godina. Građanima su dali lažnu nadu, a Ini mogućnost da nastavi raditi po starom i ne poduzme mjere koje bi ju stajale puno više, ali bi uklonile onečišćenost", rekao je Novotny na konferenciji za novinare.
Istaknuo je da je i svota od 11 milijuna kuna za 60 godina onečišćivanja opasnim otpadom Siščana na neki način smiješna - to bi iznosilo 200 kuna po građaninu. Selo Mičevac pokraj Velike Gorice dobiva ekološku rentu od 10 milijuna kuna na godinu zbog blizine odlagališta otpada u Jakuševcu i spaljivanja komunalnog otpada, dodao je.
Novotny tvrdi da je "pri ulasku madžarskog MOL-a u Inu u ugovoru bio zaključak da se do kraja 2004. moderniziraju rafinerije u Sisku i Rijeci kako bi se smanjila onečišćenost i proizvodilo kvalitetnije gorivo". Ocijenivši da "to MOL ne želi te i dalje u Hrvatsku plasira naftu najlošije kvalitete", on smatra da je kriva Vlada i Uprava Ine, jer da su rafinerije modernizirane 2004., danas, ističe Novotny, što se tiče Ine u Sisku, ne bi bilo problema.
Sisački gradonačelnik Dinko Pintarić to je znao, tvrdi i dodaje kako je prije tri mjeseca Gradsko vijeće na gradonačelnikov prijedlog prihvatilo program sanacije Rafinerije, odnosno da INA ukloni uzroke onečišćenja grada Siska do 2011.
"Ta je tužba licemjerna i ne služi zaštiti građana, nego Ini. Ona produljuje agoniju i znači ne raditi ono što bi trebalo - modernizirati Rafineriju", ocijenio je Novotny.