Biljke zbog onečišćenog zraka izazivaju sve više alergija, a zbog viših temperatura i više ciklusa cvjetanja postaju sve više alergogene i rasprostranjene, rekla je za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" Tanja Cegnar iz slovenskog meteorološkog zavoda koja drži da u budućnosti možda niti u Europi neće biti moguće isključiti pojavu malarije.
Slovenski stručnjaci upozoravaju da toplo vrijeme pogoduje i razmnožavanju krpelja koji je rasprostranjen u mnogim slovenskim šumama, a čija je populacija dijelom zaražena opasnim meningitisom, te na tigrastog komarca koji se pojavio zadnjih godina uzduž slovenske obale i postao prava napast. Komarac veći i otporniji od uobičajenog domaćeg proširio se iz susjedne Italije, kamo je kako se pretpostavlja došao iz SAD-a na pošiljkama automobilskih guma, a u Ameriku je dospio iz Azije. Tropski komarac u Sloveniji ne izaziva bolesti, ali se udomaćio, a njegove ličinke i jaja prezimljuju u posudama za cvijeće ili mlakama vode.
U borbi protiv crnog komarca s bijelim prugama pomažu posebna sredstva za dezinsekciju koja se kupuju u Trstu. Za zaštitu od krpelja zaraženog meningitisom obavlja se cijepljenje koje se posebno preporučuje onima koji često borave u prirodi.
Internist u ljubljanskom Kliničkom centru dr. Hrvoje Reschner rekao je da tople i vlažne zime pogoduju razvoju raznih vrsta insekata i drugih organizama koje prenose bolesti, ali isto tako bakterija i bacila. On navodi da su se u južnoj Europi počele razvijati tropske bakterije kojih nije bilo već 30 godina. Zato nije isključeno da bi one mogle početi izazivati i bolesti.
Kako navodi Reschner, čovjeku su potrebne generacije da se privikne na neke promjene, dok se insekti na promjene, pa i one klimatske, vrlo brzo prilagođavaju.