Vijeće je na jučerašnjoj sjednici podržalo prijedlog izrade analize strukture ponude rada po zanimanjima kao i projekciju znanja i vještina koje su potrebne za stvaranje konkurentske pozicije hrvatskog gospodarstva u budućnosti, kaže se u priopćenju.
Vijeće pritom prenosi da je u raspravi istaknuto da je jaz između strukture ponude i potražnje na tržištu rada već sad značajan, te da će se, ako se ne pristupi promjeni strukture obrazovnih programa, on povećati i ugroziti konkurentsku sposobnost hrvatskog gospodarstva i onemogućiti zapošljavanje nezaposlenih.
Usklađivanje mogućnosti obrazovnog sustava s potrebama biznisa koje posluje u globalnom okruženju jedan je od ključnih preduvjeta razvoja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, ističe predsjednik NVK Darko Marinac.
U priopćenju se kao primjer kako se ne prate potrebe gospodarstva ističe velik broj pravnika i ekonomista koji ne mogu naći posao, dok istovremeno postoji nedostatak pravnih stručnjaka u gospodarstvu. Tako hrvatski pravnici, kako se navodi, nedovoljno poznaju trgovačko pravo, nedostaju im znanja o zaštiti tržišne utakmice ili intelektualnog vlasništva, mnogi ne poznaju pravnu stečevinu EU, ili nemaju dovoljno znanje engleskog jezika ključnog za čitanje pravnih spisa.
NVK je stoga predložio i osnivanje obrazovno-poslovnog partnerskog foruma sastavljenog od predstavnika gospodarstva, sveučilišta i resornih ministarstava te strukovnih udruga/komora kako bi se osmislili i proveli programi dodatnog obrazovanja kadrova temeljeni na novim znanjima i vještinama.
Vijeće je podržalo prijedlog rektora Zagrebačkog sveučilišta Alekse Bjeliša za primjenom mjera za smanjivanje nesrazmjera između upisa studenata u određene fakultetske smjerove i potražnje gospodarstva za takvim profilima. Predloženim se mjerama ne bi administrativno ograničavao upis u popularne smjerove, ali bi se motivirao aktivniji upis studenata u studije za deficitarna zanimanja, kaže se u priopćenju.