Pokazali su to rezultati anketnog istraživanja koje je Ministrstvo mora, turizma, prometa i razvitka provelo u siječnju ove godine.
Od toga se na investicije u Gradu Zagrebu odnosi 4,8 milijardi kuna. Najveći dio ulaganja u Zagrebu bit će usmjeren u infrastrukturne objekte poput termičke obrade otpada (1,26 milijardi kuna), komunalnu infrastrukturu (1,18 milijardi kuna), pročišćavanje otpadnih voda (598,3 milijuna kuna) itd.
Ulaganja hotelskih tvrtki u postojeće objekte iznosit će 99,9 milijuna kuna i to se odnosi na ulaganja HUP-a Zagreb u Hotel International (74 milijuna kuna), ulaganja Hotela Sheraton u uređenje smještajnih jedinica i zajedničkih prostora (14,8 milijuna kuna) te ulaganje Four Points Sheraton Panorama Hotel Zagreb u gospodarske i zajedničke prostorije hotela (11,1 milijun kuna).
Nove turističke objekte hotelske kuće u Zagrebu neće graditi ove godine, pokazalo je istraživanje.
Po visini ulaganja slijedi Istarska županija u koju se planira uložiti ukupno 2,47 milijardi kuna. Pritom će ulaganja hotelskih tvrtki u postojeće objekte iznositi 1,03 milijarde kuna, pri čemu prednjači rovinjska Maistra s ulaganjima od 647,8 milijuna kuna u hotele Leone, Monte Mulini i Park.
Ulaganja hotelskih tvrtki u nove objekte iznose 1,04 milijarde kuna od čega čak 1,03 milijardi kuna otpada na izgradnju projekta Hotel Kempinski Adriatic. Taj novi objekt s pet zvjezdica, čije je otvorenje planirano za 2008., imat će 22 vile s vlastitim grijanim bazenom, kongresni centar, igralište za golf, privezište itd.
U Zadarskoj županiji planiraju se ulaganja u visini od 1,52 milijarde kuna u kojoj se u postojeće objekte hotelskih tvrtki planira uložiti 1,19 milijardi kuna (1,1 milijardu kuna u kompleks na Punta skali), a u nove objekte 40 milijuna kuna.
U Splitsko-dalmatinsku županiju predviđena su ulaganja od 1,47 milijardi kuna od čega najveći iznos, od 926,8 milijuna kuna, u nove objekte hotelskih tvrtki (najviše u hotel Romana u Makarskoj - 330 milijuna kuna). Ulaganja u postojeće objekte u toj županiji iznosit će 331,5 milijuna kuna.
U Primorsko-goransku županiju planira se uložiti 1,24 milijarde kuna, a u Dubrovačko-neretvansku 1,03 milijarde kuna. Najveća ulaganja u Dubrovačko-neretvansku županiju odnose se na ulaganja u nove objekte hotelskih tvrtki, 860 milijuna kuna, od čega 300 milijuna kuna u obnovu potpuno devastiranog hotela Admiral, čije se otvorenje planira ovoga ljeta.
Istraživanje je pokazalo i da će sedam kontinentalnih županija (Bjelovarsko-bilogorska, Koprivničko-križevačka, Međimurska, Osječko-baranjska, Sisačko-moslavačka, Varaždinska i Vukovarsko-srijemska) u turizam ukupno uložiti 752 milijuna kuna, od čega se 344 milijuna kuna odnosi na komunalnu i cestovnu infrastrukturu.
Što se pak tiče ulaganja u autoceste, ona će u ovoj godini iznositi 5,64 milijarde kuna, u morske luke se planira uložiti 72 milijuna kuna, a planiraju se i ulaganja u zračne luke Dubrovnik i Zadar.