Rok za podnošenje ponuda za kupnju 101.146 dionica splitske Željezare je 5. travnja 2007.
Novi natječaj peti je pokušaj za prodaju većinskog paketa dionica Željezare Split, a Vlada je odluku o raspisivanju natječaja donijela prošli tjedan i to nakon što je desetak dana ranije od kupnje odustala ukrajinsko-hrvatska tvrtka Armko Smart.
Splitska Željezara novim se natječajem prodaje pod posebnim uvjetima, za jednu kunu, ali uz devet uvjeta na koje se ponuditelji trebaju obvezati.
Tako ponuditelji trebaju dostaviti poslovni plan za idućih pet godina, koji treba sadržavati buduće prihode i troškove, uključujući i broj zaposlenika (trenutno Željezara ima 482 zaposlena), kao i plan investiranja.
Potencijalni kupci u ponudi moraju navesti i iznos koji smatraju potrebnim uložiti za provođenje restrukturiranja, te u cijelosti preuzeti važeći Kolektivni ugovor.
Natječaj ponuđače obvezuje i da ponude popust za kupnju svih dospjelih obveza splitske Željezare prema državnim vjerovnicima, a koje su krajem prošle godine iznosile 227,8 milijuna kuna.
U cijelosti bi pak ponuđači trebali preuzeti podmirenje ostalih postojećih obveza Željezare prema ostalim vjerovnicima, a trebali bi ponuditi i program podmirenja nedospjelih obveza splitske Željezare prema komercijalnim bankama pokrivene državnim jamstvima (krajem prošle godine državnim su jamstvima bile pokrivene obveze u iznosu 163,8 milijuna kuna).
Potencijalni kupci splitske Željezare također bi se trebali obvezati na zadržavanje osnovne djelatnosti tvrtke, obvezati se da neće prodati ni opteretiti nekretnine i dionice Društva bez prethodne suglasnosti prodavatelja u roku godinu dana od sklapanja ugovora, te ponuditi odgovarajuća sredstva osiguranja za izvršenje preuzetih obveza.
Prema revidiranim podatcima za 2005. objavljenim u natječaju, ukupna aktiva Željezare Split krajem 2005. iznosila je 469,8 milijuna kuna, a ukupne obveze su bile 468,7 milijuna kuna.
Ukupni prihod Željezare u 2005. godini iznosio je 207,5 milijuna kuna.
Natječaj za prodaju većinskog paketa odnosi se na dionice iz objedinjenog državnog portfelja, odnosno na dionice iz portfelja HFP-a, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Croatia osiguranja, Hrvatskih željeznica, Hrvatskih voda te Ine.
Hrvatski fond za privatizaciju (HFP) objavio je danas javni poziv za prikupljanje ponuda za kupnju 86,37 posto dionica Adirachema iz Kaštel Sućurca, po početnoj cijeni od jedne kune, te uz nekoliko uvjeta na koje bi se ponuditelji trebali obvezati.
HFP novim natječajem prodaje 538.562 dionice Adriachema iz državnog portfelja, a rok za podnošenje ponuda je 20. travnja do 14 sati.
U proteklih godinu dana to je treći natječaj za prodaju većinskog paketa Adriachema. Na prvi natječaj i prodaju po nominalnoj cijeni nije pristigla ni jedna ponuda, a nije bilo ponuda ni na drugi natječaj po cijeni 10 posto nominale, već je samo pristiglo pismo namjere zagrebačke tvrtke Kemokompleks.
Novim se natječajem Adriachem prodaje pod posebnim uvjetima, odnosno po početnoj cijeni od jedne kune, ali i uz deset uvjeta na koje se ponuđači trebaju obvezati.
Potencijalni kupci tako trebaju priložiti petogodišnji poslovni plan u kojem trebaju jasno naznačiti očekivana kretanja broja zaposlenih, kao i druge pretpostavke vezane uz zaposlenike.
Adriachem trenutno ima 256 zaposlenih.
Ponude trebaju sadržavati i investicijski plan, iznos koji se smatra potrebnim uložiti za osiguravanje dugoročne isplativosti društva, te obvezu preuzimanja u potpunosti postojećeg Kolektivnog ugovora u razdoblju u kojem je on na snazi.
Ponude također trebaju sadržavati i popust za otkup dospjelih državnih potraživanja, a koja su krajem studenog prošle godine iznosila 65,35 milijuna kuna.
Od ponuđača se traži da se obvežu podmiriti sve dospjele obveze Adriachema prema zaposlenicima, a ta su obveze krajem studenog 2006. iznosile 18,43 milijuna.
Potencijalni ponuđači trebaju se obvezati i da će u cijelosti podmiriti ostale postojeće obveze tvrtke prema ostalim vjerovnicima, što je krajem studenog prošle godine bio iznos od 20,15 milijuna kuna.
Natječajem se od ponuđača traži i da se obvežu da će zadržati osnovnu djelatnost Adriachema, a to je proizvodnja proizvoda baziranih na preradi polivinilklorida (PVC) i polietilena velike gustoće (PEHD), da neće prodati ni opteretiti nekretnine i dionice bez prethodne suglasnosti prodavatelja u roku jedne godine, te da ponude odgovarajuća sredstva osiguranja za izvršenje preuzetih obveza.
Prema podatcima iz natječaja, krajem rujna prošle godine ukupna aktiva Adriachema iznosila je 113,7 milijuna kuna, a ukupne obveze su bile 87,2 milijuna kuna.
Natječajem se prodaju dionice iz portfelja HFP-a, Ministarstva financija, Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, te JVP Vodovod i kanalizacija Split.