Početna cijena na ovom, trećem natječaju za prodaju bivše Željezare Sisak iznosila je jednu kunu, a C.I.O.S. je ponudio 2,15 milijuna kuna, kao i ulaganje ukupno 270,1 milijuna kuna u razdoblju od tri godine od preuzimanja tvrtke, uz zadržavanje svih zaposlenika VCS-a.
Ujedno, obvezuju se preuzeti sve obveze VCS-a pokrivene državnim jamstvima (više od 136 milijuna kuna), podmiriti sve obveza prema državnim vjerovnicima (više od 44 milijuna kuna), kao i preuzeti obveze prema ostalim vjerovnicima.
No, u dopisu priloženom ponudi iz C.I.O.S.-a navode, među ostalim, kako im je provođenje due dilligancea bilo otežano zbog nesusretljivosti menadžmenta VCS-a, kao i nemogućnosti uvida u cjelokupnu dokumentaciju VCS-a.
Kao primjer se navodi navodni aneks ugovora o ekskluzivnom pravu distribucije cijevi s talijanskim Pipexom, tvrtkom kćeri slovačke željezare Podbrezova, koji nisu vidjeli pa nisu mogli niti procijeniti poslovne rizike koje taj aneks nosi. Ujedno, ističu, takav ugovor stavlja jednog od ponuđača (Podbrezovu) u povoljniji položaj.
Dodaje se i kako su uvidom u dostupnu dokumentaciju zaključili da je poslovanje VCS-a bilo "obilježeno brojnim iracionalnostima" te da je Uprava potpisala "niz nepovoljnih, štetnih ugovora upitne legitimnosti".
Švicarski ponuđač pak za dionice nudi 81 milijun kuna, od čega 37 milijuna kuna plativo odmah i bez uvjeta, a ostatak nakon ispunjavanja određenih uvjeta, koji nisu pročitani tijekom javnog otvaranja ponuda.
Iz Commercial Metals Internationala nude i ulaganje 347 milijuna kuna u razdoblju od tri i pol godine, zadržavanje zatečenih 1.209 radnika, kao i preuzimanje obveze namire svih obveza VCS-a.
U ponudi se navodi i kako švicarski investitor zahtijeva dodatni due dilligence te da "neće biti obvezan sklopiti kupoprodajni ugovor do njegovog završetka".
Poljska Alchemia je pak navela da ne želi preuzeti obveze VCS-a, što je suprotno uvjetima natječaja, jednako kao i ponuda njemačkog RohrWerk Maxhuette.
Nijemci, naime, traže da hrvatska država obveze VCS-a pokrivene državnim jamstvima preuzme ili im odobri odgodu plaćanja na 25 godina te da im se za obveze prema državnim vjerovnicima odobri 50 postotni popust, dok bi se s preostalim vjerovnicima, primjerice dobavljačima i Gradom Siskom sami dogovorili oko namire potraživanja.
Ponudu je dostavila i slovačka Podbrezova, koja je, međutim, ponudila otkup materijalne imovine VCS-a uz osnivanje nove tvrtke, u čiji bi temeljni kapital uložili 100 milijuna kuna, što nije u duhu HFP-ovog natječaja.