Novost u ovom natječaju za prodaju TLM-a je mogućnost da ponuđači sami predlože popust za kupnju svih dospjelih obveza tvrtke prema Ministarstvu financija, s osnova neplaćenih poreza i doprinosa, protestiranih i plaćenih jamstava i sl., a koje ukupno iznose više od 375 milijuna kuna.
Ujedno, ponuđači trebaju predložiti i program podmirenja nedospjelih obveza TLM-a prema komercijalnim bankama pokrivenih državnim garancijama. Riječ je o oko 430 milijuna kuna glavnice te gotovo 64 milijuna kuna ugovorenih kamata.
Također, ponude bi trebale sadržavati i ponudu popusta za kupnju dospjelih obveza TLM-a perma ostalim državnim vjerovnicima, poput HEP-a, Hrvatskih voda i Hrvatskih šuma, a koje iznose više od 86 milijuna kuna.
Pritom se navodi kako "svi ponuđeni popusti moraju biti apsolutno nužni za ponovnu uspostavu dugoročne isplativosti društva u predloženom vremenskom roku".
Ponuđači bi trebali preuzeti i obvezu da će u potpunosti podmiriti sve ostale obveze TLM-a prema ostalim vjerovnicima, a koje su u rujnu lani iznosile više od 80 milijuna kuna.
Uz uobičajene uvjete, poput zadržavanja osnovne djelatnosti TLM-a (proizvodnja valjanih, prešanih i vučenih aluminijskih proizvoda te finalizacija prešanih proizvoda u građevinarstvu) i podnošenja petogodišnjeg poslovnog plana, ponuđači bi se trebali obvezati i da će 1.400 od trenutnih 1.593 zaposlenika TLM-a zadržati na rok od najmanje dvije godine od preuzimanja društva.
Program ulaganja pak trebao bi sadržavati nužne kapitalne investicije u tvrtku te obrtna sredstva u iznosu od najmanje 92 milijuna eura u roku od tri godine, kao i prijedlog sanacije zemljišta "Elektrolize".