"Za mene kao povjesničara obje su izjave jako zanimljive kao primjer za to kako se povijesni izvori koriste u odnosu na samu povijest. Obje su izjave prožete vlastitim i kolektivnim razumijevanjem 'vlastite' strane, i dokaz su da se malo vodilo računa kako neke izjave mogu biti protumačene na drugoj strani i koje asocijacije mogu izazvati", rekao je Clewing u razgovoru za DW objavljenom u četvrtak
Novinske su agencije prenijele navodnu Napolitanovu formulaciju u kojoj govori o "slavenskoj krvoločnoj mržnji" koja je bila motiv Titovih partizana za zločine nad Talijanima, navodi DW u pitanju a Clewing ocjenjuje da bi takve izjave "kako je to i rekao predsjednik Mesić, doista bile izraz otvorenog rasizma". "No činjenica je da Napolitano to nije tako rekao", upozorava Clewing. "Kod ovakvih bi stvari trebali ipak malo pozornije pratiti što je doista rečeno, malo pozornije nego što to većinom čine novinske agencije. Napolitano nije govorio o 'krvoločnoj slavenskoj mržnji' koja je bila uzrok zločina koje je kritizirao. On je govorio o tome da su se u događanjima od 1943. očitovale mržnja i krvoločnost, on je govorio o 'slavenskom' konceptu pripajanja talijanskog teritorija i samo u tom kontekstu spominje riječ 'slavenski'. On nije govorio o 'slavenskoj mržnji'", napominje Clewing.
Konrad Clewing ocjenjuje da reakcija predsjednika Mesića nije bila primjerena. "Ako se pročita Napolitanov govor ne može se steći dojam da je on bio prožet otvorenim rasizmom, on je doduše djelomično rabio nacionalističke argumente, tu nema sumnje. Napolitano bi sasvim drugačije argumentirao da je bio prožet otvorenim rasizmom. Problematično je da on samo na jednom mjestu spominje talijanske zločine, a uglavnom spominje 'jugoslavenski teror' i 'slavenska aneksionistička stremljenja'. Po toj argumentaciji Talijani danas nisu odgovorni za ono što se dogodilo, a druga je strana identificirana i etnički. To smatram problematičnim", primjećuje Clewing u razgovoru za DW.