Kada je riječ o međunarodnim ugovorima što su ih sklopile Italija i bivša Jugoslavija - otvorenih pitanja više nema, rekao je Mesić.
ANSA je u petak najavila ekskluzivni intervju predsjednika Mesića koji će biti emitiran u subotu na RAI 3. Po talijanskoj novinskoj agenciji hrvatski predsjednik govorio je u tom intervjuu o temama vezanim uz europsku budućnost Hrvatske, ali se posebno zadržao na bilateralnim talijansko-hrvatskim odnosima i na pomirbi koja je potrebna zbog "teške prošlosti" i "zbog podjela koje proizlaze iz različitog čitanja povijesti stanovnika Istre, Venezie-Giulije i uopće pograničnih zona za vrijeme drugog svjetskog rata".
Talijanski i hrvatski mediji polovicom siječnja prenijeli su kako je talijanski premijer Romano Prodi najavio da, u dogovoru sa Slovenijom i Hrvatskom, kani preinačiti Osimske sporazume iz 1975. i Rimski ugovor iz 1983. o novčanoj naknadi za imovinu nacionaliziranu talijanskim državljanima u bivšoj zoni B bivšega Slobodnoga teritorija Trsta.
Talijanski ministar vanjskih poslova Massimo D'Alema je početkom mjeseca, tijekom posjeta Sloveniji, reaktivirao inicijativu o održavanju trilateralnog susreta predsjednika Italije, Slovenije i Hrvatske koji bi, po njegovoj ocjeni, bio uvod u novo razdoblje političke suradnje triju država.
U Uredu predsjednika doznaje se da je, što se tiče ideje o trojnom - hrvatsko, slovensko, talijanskom - sastanku pomirenja predsjednik Mesić kazao da se "šefovi država nemaju ni zbog čega miriti jer oni nisu ni posvađani, već da je jednostavno potrebno u svim trima državama prihvatiti određene povijesne činjenice".
U tom kontekstu predsjednik Mesić je u intervjuu vrlo jasno osudio zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije na kraju 2. svjetskog rata, ali je naglasio i to kako su ti zločini osveta za ono što je godinama radila armada fašističke Italije, te da bi današnja Italija i to trebala priznati.
Govoreći o hrvatskom približavanju EU, Predsjednik je u intervjuu za RAI 3 izrazio želju da Hrvatska što prije uđe i u EU i u NATO savez, izražavajući mišljenje da to može biti ostvareno do godine 2010., doznaje se u Uredu predsjednika.