Do sada je prispjelo pet ponuda, među kojima ima i respektabilnih, rekao je dr. Markotić na konferenciji za novinare u Sisku i objasnio kako ga je na javni poziv odgovornima dva dana prije otvaranja ponuda na treći natječaj za prodaju sisačke Valjaonice potaknula neuspjela privatizacija splitske Željezare.
Slučaj splitske Željezare pokazao je da se, iako se deklarativno poštuje, struka ne sluša kad se donose konačne odluke, nego odlučuje politika.
"Hrvatskoj i Sisku ne treba novi slučaj 'Trubo impexa' i 'Mečelja', već joj treba vjerodostojan strateški partner koji jamči cjelovitu proizvodnju u Valjaonici cijevi i koji ima tržište za sisačke cijevi, jer antidamping Europske komisije na izvoz čelika u zemlje Europske unije traje još tri i pol godine", rekao je Markotić.
"Crna metalurgija u svijetu je po proizvodnji i poslovanju u usponu i jedna je od triju najjačih gospodarskih grana i u svijetu vrijedi pravilo: koliko čelika proizvodiš, toliko vrijediš", rekao je Markotić.
Hrvatska troši 900 tisuća tona čelika na godinu, a proizvodi samo 100 tisuća, rekao je Markotić i za usporedbu naveo da je Slovenija 2006. proizvela više od 600 tisuća, a Srbija 1,8 milijuna tona čelika.