"Protivim se smrtnoj kazni bez obzira na okolnosti", priopćila je Louise Arbour, kako prenosi francuska novinska agencija France presse (AFP).
"U ovom slučaju nije samo riječ o nepopravljivom činu, već o činu koji bi mogao otežati rasvjetljavanje drugih, isto tako užasnih zločina koji su počinjeni u Iraku", rekla je.
Arbour je istaknula da suđenje Saddamovu polubratu i njegovu bivšem ravnatelju iračkih obavještajnih služba Barzanu al-Tikritiju, kao i predsjedniku revolucionarnog suda Awadu al-Bandaru, nije zadovoljilo međunarodne norme za pošteno suđenje i da je njihovo pogubljenje povreda temeljnih ljudskih prava.
Amnesty je pogubljenje ove dvojice u Bagdadu nazvao "grubom povredom prava na život", javlja AFP.
"Saddam Hussein i njegovi suradnici svakako se trebaju držati odgovornim za strašne zločine kojima se gaze ljudska prava, a koje je počinila njegova vlada", ocijenio je Amnesty u priopćenju.
"Informacije prema kojima se glava Barzana al-Tikritija odvojila od tijela tijekom vješanja samo potvrđuje okrutnost ionako strašne, neljudske i ponižavajuće kazne", dodaje organizacija.
London je u ponedjeljak izrazio žaljenje što pogubljenje Al-Tikritija i Al-Bandara nije izvedeno na "dostojanstven način".
"Jasno smo rekli da se protivimo smrtnoj kazni, ali priznajemo pravo iračkoj vladi koja je suverena vlada, da zauzme drukčije stajalište", izjavio je glasnogovornik premijera Tonyja Blaira.
"No mi smo nastojali na činjenici da su pogubljenja, ukoliko su bila nužna, trebala biti dostojanstvena", kazao je.