Odaziv na referendum o legalizaciji pobačaja bio 43,6 posto, odnosno manje od 50 posto koliko je potrebno da bi on bio pravovaljan. No, 59,25 posto od onih koji su izašli na izbore podržali su legalizaciju.
"O tom će zakonu sad raspravljati i odobriti ga parlament. Nama je u interesu borba protiv ilegalnih pobačaja i moramo stvoriti zakon koji će poštivati ishod referenduma", rekao je Socrates na konferenciji za novinare.
"Narod je svoje jasno rekao", dodao je socijalistički premijer čija stranka ima potrebnu većinu u parlamentu za usvajanje zakona.
"Svojevoljni prekid trudnoće do deset tjedana trudnoće na zahtjev žene, u autoriziranoj zdravstvenoj ustanovi, prestat će biti zločin", rekao je Socrates, naglasivši kako ishod referenduma "ne znači poraz jedne strane". "Priključit ćemo se dobrim običajima drugih europskih zemalja", ustvrdio je.
Portugal je u maloj skupini europskih zemalja, među kojima su Irska, Malta i Poljska, koje još uvijek zabranjuju većinu pobačaja. Portugalski zakon, među najstrožim u Europskoj uniji, trenutačno predviđa kazne koje se mogu popeti do tri godine zatvora za žene koje bi nasilno prekinule trudnoću, a dopušta pobačaj samo ako su žene žrtve silovanja, ako im je ugrožen život ili ako je posrijedi malformacija ploda.