Istraživanja javnoga mišljenja pokazala su da većina birača želi legalizirati pobačaj u prvih 10 tjedana trudnoće, ali malen odaziv bi mogao bi učiniti referendum nevaljanim, javljaju agencije.
Jedino pitanje na glasačkim listićima pita birače žele li dopustiti pobačaj do 10 tjedna trudnoće.
Portugal je u maloj skupini europskih zemalja, među kojima su i Irska i Poljska, koje još uvijek zabranjuju većinu pobačaja. Portugalski zakon, među najstrožim u Europskoj uniji, trenutačno predviđa kazne koje se mogu popeti do tri godine zatvora za žene koje bi nasilno prekinule trudnoću, a dopušta pobačaj samo ako su žene žrtve silovanja, ako im je ugrožen život ili ako je posrijedi malformacija ploda.
Na misama u nedjelju svećenici su pozivali vjernike da pođu na birališta, podsjećajući da se Crkve zauzima za zaštitu "apsolutne i nepovredive vrijednosti života od začeća do naravne smrti".
Kampanja za pozitivno glasovanje kako bi se legalizirao pobačaj ukazuje na procijenjenih 23.000 ilegalnih pobačaja svake godine koje socijalistički premijer Jose Socrates naziva "najvećom portugalskom sramotom".
Ukoliko izlazak na referendum bude ispod 50 posto glasovanje će se proglasiti nevažećim, kao što se već dogodilo na sličnom referendumu 1998. kada je glasovalo samo 32 posto izbornog tijela.