Istaknuo je da se ovih dana špekulira da je referendum nepotreban, da je skup i znači trošenje vremena, no u HSS-u smatraju da se bez njega ne može.
Friščić je upozorio i kako se ovih dana, kada je Slovenija u slučaju crpljenja nafte i plina iz podmorja pokazala svoje pretenzije prema Hrvatskoj, uvidjelo da je HSS bio u pravu kada je tražio da se Sabor odredi prema ZERP-u, jer je taj dokument sada poslužio kao podloga za zaštitu hrvatskih interesa.
Napomenuo je da hrvatska vanjska politika mora biti transparentna jer će se u protivnome stalno događati slučajevi kao ovih dana kada je Italija u voznom redu željeznice kao svoju postaju uvrstila Zadar.
Zatražio je da se javnost upozna s činjenicama iz Plave knjige koja je ovih dana izdana kao odgovor na slovensku Bijelu knjigu.
Potpredsjednik HSS-a Damir Bajs govorio je o nastojanjima stranke za daljnjom decentralizacijom te je rekao da HSS s HSLS-om u Saboru traži da se potpuno, a ne djelomično ratificira europska Povelja o lokalnoj samoupravi kako bi se uvrstila u nacionalni zakon. Naveo je da sada od ukupnih prihoda u Hrvatskoj 91 posto ide državi, a samo ostatak županijama, gradovima i općinama, dok je u Europi taj omjer 75 na prema 25.
Tvrdi da je Hrvatska najcentraliziranija u Europi, a kao primjer je naveo da je omjer BDP-a u Zagrebu i najsiromašnijih regija u Hrvatskoj 15:1.
HSS se, po uzoru na model u EU, zalaže i za preraspodjelu PDV-a iz kojega bi jedan posto trebao ići županijama, gradovima i općinama.