Riječ je o 75-barskom plinovodu dugom 20 kilometara kojim će se povezati Plinacro-ov transportni sustavi središnje i istočne Hrvatske s plinovodom Pula-Karlovac.
Za Plinacro ga gradi poslovna udruga koju čine tvrtke Monter-Strojarske montaže, STSI, Monting, Zagreb-Montaža, Montmontaža, Konstruktor inženjering i Enicon.
Posebnost tog plinovoda je u tome što je prvi put u Hrvatskoj prijelaz cjevovoda s jedne na drugu obalu rijeke (u ovom slučaju Save) izveden ispod korita, sustavom mikrotuneliranja koji je izvela njemačka tvrtka Pfeiffer.
Mikrotuneliranje je metoda podzemnog polaganja zaštitnog betonskog cjevovoda. Taj je posao danas završen te su uvučene cijevi plinovoda kao i cijevi za provođenje optičkih kablova.
Bušenje je izvođeno u cijeloj duljini prolaza ispod zaštitnih obrambenih nasipa korita rijeke Save i otvorenog kanala otpadnih voda Strug s njegovim pripadajućim nasipima.
Ispod je postavljena zaštitna betonska cijev duga 1.050 metara i promjera 1.600 mm. Cjelokupan postupak s tako velikim profilom cijevi i dužinom po prvi put je izveden ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, naglašava se u priopćenju.
Time je svladana posljednja prepreka za uspješan spoj 75-barskog plinovoda koji svoje ishodište ima u Vodnjanu kraj Pule, a završetak u Slavonskom Brodu, dodaje se.
Vrijednost radova na mikrotuneliranju s betonskim cijevima i uvlačenjem plinovoda nešto je veća od 28 milijuna kuna.
Nakon spajanja s već dovršenim preostalim dijelom plinovoda Lučko - Ivanja Reka slijedi tehnički pregled i probni rad, najavljuju iz Plinacro-a.