FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Dobit Plinacro-a u 2006. godini 104 milijuna kuna

ZAGREB, 18. siječnja 2007. (Hina) - Ukupni prihodi tvrtke Plinacro u 2006. godini iznosili su 385 milijuna kuna, a neto dobit 104 milijuna kuna i u cijelosti će biti reinvestirana, izvijestio je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik Uprave Plinacro-a Branko Radošević.
ZAGREB, 18. siječnja 2007. (Hina) - Ukupni prihodi tvrtke Plinacro u 2006. godini iznosili su 385 milijuna kuna, a neto dobit 104 milijuna kuna i u cijelosti će biti reinvestirana, izvijestio je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik Uprave Plinacro-a Branko Radošević.

Tvrtka je tijekom prošle godine ostvarila sve glavne ciljeve, pri čemu se ističu dovršetak i puštanje u rad plinovoda Pula-Karlovac, te Slavonski Brod-Ivanja Reka.

Među ostale važnije projekte u 2006. godini, Radošević je uvrstio radove na plinovodu Lučko - Ivanja Reka, čiji je završetak najavio za narednih 30 dana, te na plinovodnom sustavu Baranje, koji bi trebao biti završen za dva tjedna.

U ukupno 46 projekata tijekom prošle godine Plinacro je investirao 872,69 milijuna kuna, izvijestio je Radošević.

Govoreći o planovima tvrtke za razdoblje do 2011. godine, Radošević je rekao da planirane investicije u tom razdoblju iznose 443 milijuna eura.

Tim sredstvima trebalo bi se izgraditi novih 920 kilometara regionalnih i magistralnih plinovoda, odnosno kompletirati plinofikaciju Hrvatske, kazao je.

Najznačajniji projektima pritom je označio plinofikaciju Like i Dalmacije, izgradnju plinskog sustava Istre, plinovoda Donji Miholjac-Dravszerdahely, plinovoda od Donjeg Miholjca do Slavonskog Broda, plinovoda prema industrijskim potrošačima u Urinju kraj Rijeke i na Krku.

Plinacro će planirane investicije, kaže Radošević, financirati dijelom vlastitim sredstvima, a dijelom kreditima.

Prema Plinacro-ovim planovima, kapacitet hrvatske plinske mreže 2012. godine, trebao bi biti 5 milijardi prostornih metara plina godišnje.

Te količine plina trebale bi, prema Radoševićevim riječima, biti osigurane povećanjem proizvodnje iz sjevernojadranskih polja te povezivanjem sa transportnim sustavima Srbije, Slovenije i Mađarske kako bi se poboljšala sigurnost opskrbe i ruskim plinom.

Prema procjenama Plinacro-a, potrošnja prirodnog plina u Hrvatskoj 2011. godine bit će znatno veća od 3,6 milijardi prostornih metara godišnje, što će tada biti granica rentabilnosti poslovanja.

Hrvatska sada godišnje troši 2,8 milijardi prostornih metara.

Na novinarsko pitanje može li se krenuti u izgradnju plinovoda od Bosiljeva do Splita, ako ne bude izgrađen LNG terminal kao dodatni izvor plina za Liku i Dalmaciju, Radošević je odgovorio da LNG terminal nije uvjet za realizaciju tog projekta. No, dodao je da je LNG interesantan i značajan projekt kao mogući novi izvor za dobavu plina.

Ne želeći procjenjivati izglede i rokove dovršenja izgradnje LNG terminala, Radošević je rekao kako se nada da je blizu finalizacija formalnih dokumenata za realizaciju tog projekta.

Upitan može li Plinacro ispuniti najavu premijera Ive Sanadera, prema kojoj će plin u Split doći 2009. godine, Radošević je rekao da je u planu ostvarenje te zamisli 2010. godine, ali da je moguće da to bude i ranije.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙