Oporbenjaci su upozorili da je riječ o izvoznim industrijskim granama, u kojima je zaposleno 38 tisuća ljudi, značajno potplaćenih u odnosu na hrvatski prosjek.
Upozorili su i da je većina tekstilne i obućarske industrije skoncentrirana na sjeverozapadu Hrvatske te da bi nastavak njezina propadanja zbog nelojalne konkurencije s Dalekog istoka, mogao dovesti do socijalne katastrofe u tim krajevima.
"Odnos prema tekstilnoj industriji ujedno je i odnos prema sjeverozapadu Hrvatske", ocijenio je Dragutin Lesar (HNS), prozivajući Vladu za nepostojanje strategije kojom bi se pomoglo tim granama, te za nejasne kriterije za poticanje tekstilaca i obućara.
Odbacio je Vladino objašnjenje da će se prilika za razvoj tekstilne i obućarske industrije tražiti u osnivanju granskih klastera, podsjetivši da su sindikati još u veljači 2004. zatražili da se tekstilcima omogući takva vrsta udruživanja.
"Pa, što je stvaranje klastera takva nauka da se do sad ništa na tom planu nije moglo učiniti", upitao je Lesar, poručujući Vladi da će, primjerice, čakovečki MTČ nestati prije donošenja strategije razvoja, budući da već i sad radi bez vode, struje i plina.
Odgovorio mu je Frano Matušić (HDZ) podsjetivši da je sadašnja vlast prošle godine isplatila prve poticaje tekstilnoj i obućarskoj industriji, što ranije vlade nisu radile.
Zastupnici su se jednodušno zalagali za to da javna uprava i državne tvrtke pomognu tekstilcima, i to tako da, umjesto strane, kupuju domaću radnu odjeću.
Iako podupire takav stav, HSLS-ovac Zlatko Kramarić upozorio je da "i kod nas postoje ljudi koji itekako paze kako se drugi odijevaju, pa bi političari mogli napraviti veliki faul ako bi nosili, primjerice, gaćice ili potkošulje omiškog 'Galeba'".
"Zapravo se više ne sjećam 'Galeba' ili 'Nade Dimić', sad su to sve neki 'Schiesser' ili neka 'La Costa'", rekao je Kramarić.
"Nije, nego 'Varteks', evo", uzvratio mu je predsjednik Sabora Vladimir Šeks, koji je, otkopčavši sako, pokazao robnu marku svog odijela.