U 26 mjeseci primjene prve faze projekta, tijekom koje su granični prijelazi Pleso i Bajakovo priključeni na sustav NISUDG, taj je sustav, rečeno je na prezentaciji, pokazao odlične rezultate, budući da je upravljanje graničnim prijelazima unaprijeđeno, od ručnog unosa podataka u potražne bate do izravnog upita, provlačenjem dokumenata na temelju bar kodova u putnim ispravama.
Novi sustav osigurat će visoku razinu kontrole osoba i vozila u prelasku državne granice, registrirajući ih u središnju bazu podataka, te olakšavajući graničnoj policiji uvid u sigurnosnu situaciju u državi.
Drugom fazom projekta, ukupno vrijednog 2,5 milijuna eura, novim se sustavom, koji se primjenjuje u državama EU, namjerava opremiti još sedam graničnih prijelaza, dok bi treća faza obuhvatila 25 prijelaza što bi, po ocjeni ministra unutarnjih poslova Ivice Kirina, značilo da je novim sustavom pokriveno 70 posto granice.
Kirin je naglasio da je u nepuna dva mjeseca testiranja sustava na spomenuta dva granična prijelaza otkriveno deset krivotvorenih isprava te čak 136 traženih osoba.
"To je jedan od najvažnijih projekata za MUP i graničnu policiju jer izravno jača učinkovitost granične policije. Njime jačamo svoju, ali istovremeno i sigurnost EU", istaknuo je ministar.
Čelnik izaslanstva Europske komisije u Hrvatskoj Vincent Degert naglasio je da je projekt NISUDG na tragu načela EU o otvorenoj i sigurnoj Europi, sigurnim granicama koje jamče bolju i slobodnu protočnost ljudi i roba.
Istaknuo je da granični policajac primjenom novoga sustava u tek nekoliko sekundi može provjeriti vjerodostojnost i valjanost putne isprave, što, tvrdi, jamči sigurnost hrvatskih, ali i granica EU.
Degert je napomenuo da je Hrvatska počela pregovore o članstvu u EU koje pretpostavlja i uključenje hrvatskog graničnog sustava u Schengenski informacijski sustav.
Projekt NISUDG, u okviru programa CARDS, zajednički provode hrvatski i francuski MUP.