"Stanje je alarmantno i vrlo opasno", ocijenila je zastupnica Ingrid Antičević-Marinović (SDP), te je pozvala Vladu da odmah iz proračunskih rezervi osigura novac kojim bi se sustav rasteretio i poboljšao koliko god je to moguće.
Smatra da Hrvatska mora kazneno-pravno politiku voditi tako da se zatvorskom kaznom kažnjavaju samo najteža i najpogibeljnija društveno opasna ponašanja, dok bi se se ona lakša kaznena djela te prekršaji kažnjavali novčano.
"Zbog nehumanih uvjeta u zatvorima nastaje sustav odmazde, a ne da je svrha kažnjavanja resocijalizacija i preodgoj", kazala je SDP-ova zastupnica.
Nikola Vuljanić (HNS) drži kako je potrebno jasno političko opredjeljenje za saniranje sustava, da bi se zatvorski sustav trebao rasteretiti onih koji kaznu služe zbog prekršaja, te da se unaprijedi sustav rada za opće dobro, na taj način da osuđenici za lakša kaznena djela mogu 'odraditi' kaznu na slobodi, društveno korisnim radom.
Stjepan Kozina (HSU) nedopustivim smatra prekovremeni rad u zatvorima, ističući da je posao zatvorskog čuvara vjerojatno najstresnije zanimanje, te stoga traži novozapošljavanje.
HSS-ovac Miroslav Čačija neprimjerenom je ocijenio nedavnu izjavu pomoćnika ministrice pravosuđa i čelnika Uprave za zatvorski sustav, Ivana Damjanovića, kako suci više u zatvore, zbog pretrpanosti, ne bi trebali slati one koji ne plaćaju prekršajne kazne te osuđenike kojima je zapriječena kazna zatvora kraća od pola godine. Smatra, naime, da ja ta izjava poziv na kršenje zakona.
Pero Kovačević (HSP), pak, hvali Damjanovića zbog, kako je rekao, istinitog i cjelovitog izvješća kojim se prikazuje realno stanje kaznionica, a "nije farbano izvješće da bi se loše stvari prikazale dobrima".
"Izvješće je odlično, a stanje alarmantno i katastrofalno", rekao je zastupnik HSP-a Kovačević.
Da bi Vlada u proračunu za iduću godinu trebala izdvojiti veća sredstva za zatvorski sustav smatra i Niko Rebić (HDZ), posebno za obnovu postojećih i gradnju novih kaznionica.