Takva "crna prognoza" može se pročitati u posljednjem Vladinom izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda koje će se uskoro naći pred Hrvatskim saborom. Riječ je o izvješću za 2005. u kojemu, među ostalim, stoji da su kaznionice, posebno one najstrože, godinama prepunjene, a u nekim se zatvorima nalazi i do 200 posto osuđenika više nego što ih po propisima mogu primiti.
Kaznionice i zatvori ukupno mogu primiti 3.009 osoba, a u godini na koju se izvješće odnosi povremeno je bilo zatvoreno i do 700 osoba više. Stanje u 2006. još je gore jer je, po posljednjim podacima ravnatelja Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa Ivana Damjanovića, trenutno u zatvorima 4032 zatvorenika.
Tijekom 2005. najveća popunjenost zatvora bila je u Bjelovaru, Osijeku i Varaždinu, a kretala se od 160 do preko 200 posto. I u drugim je zatvorima, s iznimkom onoga u Dubrovniku, izražena velika popunjenost koja se kretala od 110 do 165 posto, stoji u izvješću.
Najkritičnija situacija je u kaznionicama zatvorenog tipa koje su 2005. bile prosječno prenapučene za 603 zatvorenika.
Najteže je stanje bilo u Lepoglavi, čiji je stari dio bio popunjen sa 160 posto te u Glini s oko 130 posto. U tim kaznionicama se izdržavaju najdulje kazne.
Situacija u kojoj je na malom prostoru smješten velik broj zatvorenika različitih kulturnih i socijalnih navika, izobrazbe, zdravstvenog stanja i potreba dovodi do povećane tenzije među zatvorenicima i doprinosi incidentnim situacijama. Osim toga, zbog pretrpanosti nije moguće odvajanje tzv. rizičnih zatvorenika ili kažnjavanje prekršitelja boravkom u samici, navodi se u izvješću.
Iako svjesna teškog stanja, Vlada ne vidi mogućnost skorog rasterećenja hrvatskih zatvora, pa u izvješću zaključuje kako će zbog trenda porasta broja zatvorenika "stanje prekapacitiranosti u narednom razdoblju biti još izražajnije".