Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC), najveći autoritet po pitanju globalnog zagrijavanja koji okuplja 2.500 znanstvenika iz više od 130 zemalja, u svojem izvješću predviđa obilne kiše, otapanje ledenjaka, suše, toplinske udare, te podizanje razine mora.
"Vjerujemo da će ovo izvješće uvelike pridonijeti usponu klimatskih promjena na prvo mjesto globalnih političkih tema", kazao je Ivo Menzinger, čelnik odjela za održivost i nove rizike u reosiguravateljskoj kući Swiss Re, najvećoj u svijetu po premijama.
Osiguravatelji ulažu ogroman novac u istraživanja klimatskih promjena pa ih zaključci toga izvješća nisu nimalo iznenadili.
No, ta se industrija - čijih se oko jedne trećine ukupnih potraživanja za odštetom odnosi na prirodne katastrofe povezane s klimom - nada da će izvješće potaknuti vlade na ulaganje većih napora u suzbijanje globalnog zagrijavanja.
Osiguravatelji su isplatili preko 83 milijarde dolara naknada za štete izazvane nizom uragana koji su poharali Sjedinjene Države 2005. - najskupljoj godini u povijesti te industrije.
"Izvješće IPCC-a odražava zabrinutosti oko budućeg stanja svijeta. Kao osiguravatelj, ne možemo zanemarivati činjenicu učestalijih velikih prirodnih katastrofa tijekom proteklih nekoliko godina", kazao je Peter Buomberger iz Zurich Financial Services.
UN-ovo izvješće iznosi čvrste dokaze o klimatskim promjenama i pobija neke teorije skeptika te će zasigurno funkcionirati kao prekretnica i poticaj konstruktivnom nastavku debate o klimatskim promjenama, kazao je Menzinger.
Allianz, jedan od najvećih europskih osiguravatelja, upozorio je da će biti nužno podići premije osiguranja budu li prirodne katastrofe izazvane klimatskim promjenama učestalije i razornije.
"Dosada je naša industrija u pravilu temeljila premije osiguranja na analizama prošlih podataka. Međutim, realiziraju li se crne slutnje iz zaključaka UN-ovog panela glede sve učestalih i ekstremnijih klimatskih promjena, morat ćemo sve više uzimati u obzir takve projekcije", kazao je Olaf Novak, čelnik Allianzovog odjela za reosiguranja za prirodne katastrofe.
Najnovija istraživanja Swiss Re-a o zimskim olujama u Europi prognoziraju njihovu učestalost i jačanje intenziteta zbog klimatskih promjena do 2100., što će dovesti do rasta potraživanja od osiguranja za 16 do 68 posto.
U prvoj polovini siječnja Europu je pogodila zimska oluka Kyrill, najsnažnija u posljednjih nekoliko godina. Osiguravatelji procjenjuju da će ih šteta koju su uzrokovali uraganski vjetrovi na potezu od Britanije do Poljske iznositi između 2,5 i 8 milijardi eura.